statystyki

Pożyczanie potencjału od partnera nie zawsze skuteczne

autor: Jacek Liput16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 10:53
pieniądze

Czy po nowelizacji zapożyczenie zdolności ekonomicznej będzie zawsze skuteczne?źródło: ShutterStock

W sytuacjach wyjątkowych startujący w przetargu może się posiłkować zdolnościami ekonomicznymi innych firm. W wyrokach KIO kwestionuje jednak udostępnienie m.in. rocznego przychodu netto bądź polisy

Prawo do wykorzystania w przetargu zasobów ekonomicznych innych podmiotów budziła w przeszłości wiele kontrowersji, ponieważ jeszcze do niedawna nie była przewidziana w przepisach ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm., dalej: p.z.p.). Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 19 października 2014 r., zmieniła ten stan rzeczy. Aktualnie p.z.p. uwzględnia możliwość udostępniania zdolności ekonomicznej. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 26 ust. 2b „Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków”. Nie oznacza to jednak, że wszelkie wątpliwości w zakresie stosowania przepisu zniknęły.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane