statystyki

Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłego

autor: Elżbieta Dominik16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 10:52
Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłego

Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłegoźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo, które startuje w przetargu, nie może być powiązane z instytucją rozpisującą ów przetarg lub z biegłymi powołanymi do oceny ofert. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, traktowana jest ona jako konflikt interesów, ocena ofert staje się nieważna z mocy prawa, zaś procedurę związaną z przetargiem należy powtórzyć.

Sprawa C-538/13

WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

z 12 marca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sporu między komendą straży pożarnej i ratownictwa podległą litewskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych a tamtejszą firmą eVigilo Ltd. Na początku 2010 r. komenda ogłosiła przetarg na system ostrzegania i informowania ludności wykorzystujący sieci operatorów telefonii mobilnej. Swoją ofertę w tym przetargu złożyła m.in. eVigilo.

Komisja składająca się z biegłych – ekspertów w tej dziedzinie, w listopadzie 2010 r. wyłoniła zwycięską firmę. Poinformowała też pozostałych uczestników przetargu o decyzji.

Firma eVigilo złożyła odwołanie. W kwietniu 2012 r. do dokumentacji dołączyła materiały, z których wynikało, że między kilkoma biegłymi, którzy opracowali specyfikację zamówienia i oceniali oferty, a ekspertami zwycięskiej firmy istnieją powiązania zawodowe: pracują na tym samym Uniwersytecie Technicznym w Kownie.

Sprawa trafiła do sądu. Kiedy roszczenia eVigilo zostały oddalone przez sądy, firma wniosła skargę kasacyjną do litewskiego Sądu Najwyższego. Wskazywała, że sądy błędnie oceniły powiązania między ekspertami zwycięskiej firmy a biegłymi powołanymi przez komendę i nie wzięły pod uwagę możliwej stronniczości ekspertów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane