statystyki

Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłego

autor: Elżbieta Dominik16.06.2015, 10:37; Aktualizacja: 16.06.2015, 10:52
Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłego

Przetarg do powtórki, gdy wygrał znajomy biegłegoźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo, które startuje w przetargu, nie może być powiązane z instytucją rozpisującą ów przetarg lub z biegłymi powołanymi do oceny ofert. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, traktowana jest ona jako konflikt interesów, ocena ofert staje się nieważna z mocy prawa, zaś procedurę związaną z przetargiem należy powtórzyć.

Sprawa C-538/13

WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

z 12 marca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sporu między komendą straży pożarnej i ratownictwa podległą litewskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych a tamtejszą firmą eVigilo Ltd. Na początku 2010 r. komenda ogłosiła przetarg na system ostrzegania i informowania ludności wykorzystujący sieci operatorów telefonii mobilnej. Swoją ofertę w tym przetargu złożyła m.in. eVigilo.

Komisja składająca się z biegłych – ekspertów w tej dziedzinie, w listopadzie 2010 r. wyłoniła zwycięską firmę. Poinformowała też pozostałych uczestników przetargu o decyzji.

Firma eVigilo złożyła odwołanie. W kwietniu 2012 r. do dokumentacji dołączyła materiały, z których wynikało, że między kilkoma biegłymi, którzy opracowali specyfikację zamówienia i oceniali oferty, a ekspertami zwycięskiej firmy istnieją powiązania zawodowe: pracują na tym samym Uniwersytecie Technicznym w Kownie.

Sprawa trafiła do sądu. Kiedy roszczenia eVigilo zostały oddalone przez sądy, firma wniosła skargę kasacyjną do litewskiego Sądu Najwyższego. Wskazywała, że sądy błędnie oceniły powiązania między ekspertami zwycięskiej firmy a biegłymi powołanymi przez komendę i nie wzięły pod uwagę możliwej stronniczości ekspertów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane