statystyki

Drogi frank sprowadzi na Szwajcarię recesję

autor: Bartłomiej Niedziński05.02.2015, 07:49; Aktualizacja: 05.02.2015, 09:12

Kraj pada ofiarą decyzji swojego banku centralnego o uwolnieniu kursu franka. Nieuchronnym skutkiem ubocznym będzie też wzrost bezrobocia. Coraz więcej prognoz wskazuje także, że w tym roku Szwajcaria wpadnie w recesję.

Skurczenie się PKB przewidują dwa najważniejsze instytuty ekonomiczne w kraju – KOF i BAK Basel. – Szwajcarską gospodarkę prawdopodobnie czeka krótka recesja w letnich miesiącach 2015 r. – ocenia mający siedzibę w Zurychu KOF. Według jego wyliczeń zamiast wzrostu gospodarczego w wysokości 1,9 proc., którego oczekiwano jeszcze w grudniu, w tym roku szwajcarski PKB zmniejszy się o 0,5 proc. Prognoza na rok 2016 została ścięta z 2,1 proc. do zera. – Pierwszym sektorem dotkniętym nagłym wzrostem kursu franka będzie eksport, którego wartość zmniejszy się o 1,3 proc. – dodaje Alexis Bill-Koerber, ekonomista z BAK Basel. Z kolei według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencję Bloomberga prawdopodobieństwo recesji w Szwajcarii wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca czterokrotnie – z 10 do 40 proc.

Nieco mniej pesymistyczne są banki. Trzy największe obniżyły wprawdzie prognozy, ale wciąż sądzą, że recesji uda się uniknąć – ich przewidywania wahają się między 0,5 a 0,8 proc. wzrostu. Ale np. prywatny bank Julius Baer poinformował w poniedziałek – jako pierwszy w tym sektorze – że aby dostosować się do silnego franka, będzie musiał zlikwidować ok. 200 miejsc pracy. Na razie nowych prognoz gospodarczych nie przedstawili ani sprawca całego zamieszania, czyli bank centralny, ani rząd, choć kilka dni po decyzji o uwolnieniu kursu minister finansów Eveline Widmer-Schlumpf była optymistką: – Jestem pewna, że szwajcarska gospodarka da sobie z tym radę. Nasze firmy są dziś w znacznie lepszej sytuacji niż w roku 2011, gdy wprowadzono minimalny kurs wymiany – przekonywała minister.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane