Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1% i wzrosła o 0,6 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Wskaźnik ten był jednocześnie o 1,8 pkt proc. mniejszy niż przed rokiem.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1 proc. i była o 1,8 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem. W styczniu ub. r. wyniosła 13,9 proc. W porównaniu do grudnia stopa bezrobocia wzrosła o 0,6 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 919,5 tys. osób. To o 341 tys. mniej niż przed rokiem, ale o 94 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

"Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie z przyczyn sezonowych. Tegoroczny wzrost jest niższy od odnotowywanego w poprzednich latach, kiedy wynosił nawet 160 tys." - podkreślono w materiale.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 71 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, czyli 29% więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy było we wszystkich województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim - aż o 82%, podał także resort.

W tegorocznym budżecie zapisano, że w grudniu 2015 r. stopa bezrobocia wyniesie 11,8%, ale minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mówił niedawno, że są szanse, by wskaźnik ten osiągnął na koniec br. wartość jednocyfrową.

Dane dotyczące styczniowego zatrudnienia w Polsce Główny Urząd Statystyczny poda 17 lutego b.r.