statystyki

Plan CBA: Niech polskie firmy płacą za korupcję

autor: Mariusz Gierszewski24.11.2014, 07:20; Aktualizacja: 24.11.2014, 08:30
Korupcja

Infoafera zwana jest największą aferą korupcyjną III RP.źródło: ShutterStock

To ma być bat na nadużycia potentatów z branży informatycznej, budowlanej czy farmaceutycznej.

Chodzi o ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Choć ma już 12 lat, prokuratorzy do tej pory skorzystali z niej około 800 razy, i to w drobnych sprawach o przestępstwa skarbowe. Może jednak stać się prawdziwym postrachem dla firm, których pracownicy zostaną prawomocnie skazani za korupcję. Zawiera katalog bolesnych dla każdego podmiotu gospodarczego kar: od finansowych przez zakaz udziału w przetargach publicznych, nawet do zakazu reklamy. – Na pierwszy ogień pójdą firmy z infoafery, czyli procederu ustawiania przetargów na informatyzację instytucji publicznych. Do tej pory mamy aresztowania przedstawicieli firm, a przedsiębiorstwa obłudnie udają, że nic o korupcji nie wiedziały – mówi proszący o zachowanie anonimowości funkcjonariusz CBA.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • realista(2014-11-24 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  To mi dopiero nowość! Starałem się poruszyć nie tylko CBA, że łatwiej jest sprzedać "podobne" oprogramowanie za 200 000 zł niż 2 000 zł - w drugim przypadku nie ma możliwości dać łapówki kilkunasto/dziesięcio/tysięcznej.
  To samo dotyczy sprzętu informatycznego. Dotacje UE wprowadziły jawną korupcję, co kosztuje samorząd tyle samo wkładu własnego (z reguły dotacja UE 75%): na sprzęt i oprogramowanie:
  1. Uczciwie i bez dotacji - koszt 25.000 zł.
  2. Korupcja i zakup z dotacją UE tego samego towaru za 100.000 zł (kwota dotacji 75.000 zł - podatki do podziału pomiędzy dostawcę i zamawiającego).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane