statystyki

Debiut Santandera: Hiszpanie nie pomogą GPW

autor: Łukasz Wilkowicz01.12.2014, 09:33; Aktualizacja: 01.12.2014, 09:35
Placówka Banco Santander w Madrycie

Placówka Banco Santander w Madrycieźródło: Bloomberg

Debiut akcji Santandera nie wzmocni giełdy. Faktyczne znaczenie wejścia banku na warszawski parkiet jest bowiem czysto formalne

W środę na parkiecie GPW zadebiutują akcje jednego z największych europejskich banków – hiszpańskiego Santandera. W efekcie kapitalizacja spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych przekroczy bilion złotych, z czego ponad połowa będzie przypadała na firmy zagraniczne. Na pozór sukces. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana.

Jeszcze bez uwzględnienia hiszpańskiego banku (którego wartość rynkowa to ok. 90 mld euro) kapitalizacja zagranicznych firm notowanych na GPW wynosi 290 mld zł. Tyle że z nielicznymi wyjątkami są to spółki, dla których warszawska giełda nie jest najważniejszym rynkiem notowań – ich akcje pojawiły się u nas na zasadzie dual-listingu, zwykle bez sprzedawania polskim inwestorom np. walorów nowej emisji. W efekcie, jak wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, krajowi inwestorzy mają w portfelach śladowe ilości akcji tych zagranicznych przedsiębiorstw.

Na 28 takich firm tylko w dwóch przypadkach udział inwestorów (zarówno indywidualnych, jak i instytucji) mających w Polsce rachunki maklerskie w kapitalizacji przekraczał 2 proc., w sześciu kolejnych przypadkach na zakupy akcji na GPW przypadało więcej niż 0,5 proc. ogólnej liczby akcji. W sumie na kontach krajowych inwestorów były zagraniczne papiery o wartości... niespełna 500 mln zł. To niecałe 0,2 proc. rynkowej wartości tych zagranicznych firm.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane