Światowy rynek surowców przywykł już do zbrojnych konfliktów

autor: Bartłomiej Mayer13.08.2014, 07:28; Aktualizacja: 13.08.2014, 10:06
Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

Rosja głównym graczem na rynku surowcowymźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Walki na wschodzie Ukrainy, wojna w Strefie Gazy i w Iraku wywołały tylko krótkotrwałe wahania notowań na giełdach

Ukraiński parlament postanowił wczoraj, że nałoży na Rosję sankcje. W grę wchodzi m.in. wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Jednak także ten krok nie odciśnie się zapewne znacząco na notowaniach tego surowca, mimo że analitycy przyznają, iż w ostatnim czasie na rynkach surowcowych sporą rolę odgrywała sytuacja polityczna w niektórych częściach świata.

Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

Rosja głównym graczem na rynku surowcowym

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ryzyko geopolityczne istotnie wpływało na notowania metali, surowców energetycznych oraz towarów rolnych. – Ten rynek często dość silnie reaguje na wzrost napięć geopolitycznych na świecie, zwłaszcza w krajach, które są ich istotnymi producentami oraz eksporterami – twierdzi Tomasz Regulski, analityk Raiffeisen Polbanku. – Najczęściej wpływ konfliktów zbrojnych na ceny surowców jest krótkotrwały i ograniczony – dodaje Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI.

– W przypadku metali oddziaływanie konfliktów najlepiej było widać na rynku złota, ponieważ notowania tego kruszcu wyraźnie rosły w okresach eskalacji napięć politycznych na Ukrainie i spadały, gdy te napięcia były mniejsze – mówi Paweł Grubiak, doradca inwestycyjny i członek zarządu Superfund TFI. – Właśnie niepokój na Ukrainie doprowadził w marcu do wzrostu ceny tego surowca do 1390 dol. za uncję, czyli najwyższego poziomu od pół roku. Obecnie kurs nie reaguje już tak mocno – dodaje Regulski.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane