„Żeby przetrwać zimę potrzebujemy nabyć dodatkowo 5 mld metrów sześciennych gazu. Mamy dwa sposoby rozwiązania tego problemu” – powiedział Jaceniuk.
Jaceniuk przekazał, że w chwili obecnej Ukraina zgromadziła w swoich zbiornikach podziemnych 16,7 mld metrów sześciennych gazu i przypomniał, że od 1 października przyjmuje dostawy zwrotne błękitnego paliwa na podstawie kontraktu z norweskim koncernem Statoil.
Media ukraińskie poinformowały w środę, że zgodnie z umową z Norwegami cena ich gazu, który płynie na Ukrainę ze Słowacji, wynosi ok. 340 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Portal dobrze poinformowanego tygodnika „Dzerkało Tyżnia” podał, że Statoil tłoczy na Ukrainę ok. 11 mln metrów sześciennych gazu na dobę.
26 września w Berlinie doszło do spotkania w sprawie gazu przedstawicieli Ukrainy, Rosji i KE. Wynegocjowano wówczas tzw. pakiet zimowy, czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy. Zgodnie z nim Ukraina zapłaci za błękitne paliwo z Rosji 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Władze w Kijowie twierdzą jednak, że uczciwa cena za dostawy z Rosji to 268 dolarów. Dotychczas to porozumienie nie zostało podpisane.
Premier Jaceniuk oświadczył ponadto na posiedzeniu rządu, że w środę szefowa Narodowego Banku Ukrainy Wałerija Hontariewa i minister finansów Ołeksandr Szłapak udają się do Waszyngtonu, by negocjować m.in. zmianę programu współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
„Chcemy zaadaptować nasz program współpracy z MFW do bieżących realiów i zaangażować dodatkowe środki finansowe, by Ukraina mogła rozpocząć rozwój gospodarczy i przeżyć ten trudny dla nas okres” – powiedział premier.
MFW zaakceptował w kwietniu program współpracy z Ukrainą, zgodnie z którym wydzielono jej dwuletnią pożyczkę typu stand-by w wysokości ok. 17 mld dolarów. We wrześniu MFW ocenił, że Ukraina może potrzebować dodatkowej pomocy kredytowej w wysokości do 19 mld dolarów, jeśli w przyszłym roku wciąż będzie trwał jej konflikt z separatystami na wschodzie państwa oraz spór gazowy z Rosją.