statystyki

Embargo za embargo. Rosja chce uderzyć w gospodarkę UE

autor: Bartłomiej Mayer07.08.2014, 09:00; Aktualizacja: 07.08.2014, 09:19
Władimir Putin

Władimir Putinźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jochen Eckel

Rosja ogranicza import produktów rolno-spożywczych, żywności i surowców z niektórych krajów. To odpowiedź na politykę Zachodu.

Rząd Rosji już opracował szereg działań w odpowiedzi na tak zwane sankcje wprowadzone przez niektóre państwa – powiedział wczoraj Władimir Putin. – W obecnej sytuacji można by pomyśleć o ich wprowadzeniu, jednak należy to zrobić wyjątkowo precyzyjnie, aby z jednej strony pomóc rodzimym producentom, a z drugiej nie zaszkodzić nabywcom – dodał.

W podpisanym wczoraj przez Putina dekrecie, który nosi nazwę „W sprawie stosowania niektórych specjalnych środków gospodarczych do zapewnienia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”, nie ma szczegółów dotyczących przyszłego embarga. Z dokumentu wynika jedynie, że sankcje mają obowiązywać przez najbliższy rok. O tym, które kraje oraz jakie konkretnie produkty będą objęte zakazami lub ograniczeniami, ma zdecydować rosyjski rząd, zobowiązany już do tego przez prezydenta. Działania podjęte przez władze mają jednak, co zostało szczególnie podkreślone przez Putina, nie spowodować wzrostu cen artykułów objętych restrykcjami. Zdaniem agencji AP może to oznaczać, że zakres sankcji nie będzie rozległy. Jednak specjaliści powątpiewają w to, czy w ogóle uda się spełnić powyższy warunek.

– Jak można wprowadzić ograniczenia, pomagając rosyjskim producentom, a jednocześnie nie zaszkodzić konsumentom? Oto właśnie zagadka – stwierdził w radiu Echo Moskwy rosyjski ekonomista Igor Nikołajew. Przypomniał, że eksperci od dawna ostrzegali, że takie narzędzia zawsze są mieczem obosiecznym i działają jak bumerang. – Wprowadzone przeciwko państwom Unii Europejskiej czy USA przyniosą szkodę nam samym – dodał Nikołajew.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane