statystyki

Polska wciąż inwestycyjnym rajem

autor: Beata Tomaszkiewicz14.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 14.07.2014, 08:39
inwestycje, inwestowanie, inwestor

inwestycje, inwestowanie, inwestorźródło: ShutterStock

Koncerny znad Sekwany są trzecim zagranicznym inwestorem, ale wciąż jest u nas miejsce na kolejne

Pojawiły się w Polsce już na początku lat 90. Prawdziwy wzrost ich zainteresowania naszym rynkiem nastąpił już w XXI w. Obecnie działalność w naszym kraju prowadzi ok. 1,4 tys. francuskich firm, które zatrudniają niemal 200 tys. pracowników. Od 2004 r. ich inwestycje zwiększyły się 2,5-krotnie – z 8,4 mld euro do blisko 22 mld euro.

Struktura przedsiębiorstw francuskich działających w Polsce różni się od struktury ogółu firm z kapitałem z krajów Unii Europejskiej obecnych na naszym rynku. Około połowę przedsiębiorstw francuskich stanowiły firmy zatrudniające co najmniej 10 pracowników, podczas gdy dla UE jest to jedynie 36 proc. To oznacza, że z Francji do Polski przybyły koncerny.

Najbardziej zaangażowały się tu firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (ok. 28,4 mld zł pochodzi m.in. od Michelin, Valeo, Sanofi-Aventis, Saint-Gobain czy Essilor). Na drugim miejscu – z 15,1 mld zł – są przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w handlu hurtowym i detalicznym (np. Carrefour, Auchan, Leroy Merlin) oraz naprawie pojazdów. Na trzecim znajdują się koncerny informacyjne i komunikacyjne (Orange, Alcatel-Lucent, Antalis, Canal + Cyfrowy).


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane