statystyki

Polska wciąż inwestycyjnym rajem

autor: Beata Tomaszkiewicz14.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 14.07.2014, 08:39
inwestycje, inwestowanie, inwestor

inwestycje, inwestowanie, inwestorźródło: ShutterStock

Koncerny znad Sekwany są trzecim zagranicznym inwestorem, ale wciąż jest u nas miejsce na kolejne

Pojawiły się w Polsce już na początku lat 90. Prawdziwy wzrost ich zainteresowania naszym rynkiem nastąpił już w XXI w. Obecnie działalność w naszym kraju prowadzi ok. 1,4 tys. francuskich firm, które zatrudniają niemal 200 tys. pracowników. Od 2004 r. ich inwestycje zwiększyły się 2,5-krotnie – z 8,4 mld euro do blisko 22 mld euro.

Struktura przedsiębiorstw francuskich działających w Polsce różni się od struktury ogółu firm z kapitałem z krajów Unii Europejskiej obecnych na naszym rynku. Około połowę przedsiębiorstw francuskich stanowiły firmy zatrudniające co najmniej 10 pracowników, podczas gdy dla UE jest to jedynie 36 proc. To oznacza, że z Francji do Polski przybyły koncerny.

Najbardziej zaangażowały się tu firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (ok. 28,4 mld zł pochodzi m.in. od Michelin, Valeo, Sanofi-Aventis, Saint-Gobain czy Essilor). Na drugim miejscu – z 15,1 mld zł – są przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w handlu hurtowym i detalicznym (np. Carrefour, Auchan, Leroy Merlin) oraz naprawie pojazdów. Na trzecim znajdują się koncerny informacyjne i komunikacyjne (Orange, Alcatel-Lucent, Antalis, Canal + Cyfrowy).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane