W lipcu EBOiR udostępni nową pulę proekologicznych pożyczek dla przedsiębiorstw. Łączna wartość programu to 400 mln euro.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podsumował pierwszą edycję przedsięwzięcia o mało atrakcyjnej nazwie PolSEFF (Polski Program Finansowania Zrównoważonej Energii) i – jak się dowiedzieliśmy – idzie za ciosem: będzie druga edycja.
W ciągu trzech lat EBOiR w ramach PolSEFF pożyczył polskim firmom ponad 180 mln euro. Najważniejszy warunek, jaki im postawił: finansowana inwestycja musi przyczynić się do oszczędności energii albo wykorzystywać źródła OZE, np. wiatraki.
– Teraz pracujemy nad uruchomieniem PolSEFF II – mówi DGP Lucyna Stańczak-Wuczyńska, dyr. EBOiR na Polskę. – Nowa odsłona programu też będzie skierowana do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Za pośrednictwem instytucji finansowych będziemy je wspierać w realizowaniu projektów dających oszczędności energetyczne i zmniejszających emisję CO2. Planowana pula środków finansowych przeznaczona na ten cel to 200 mln euro – ujawnia.
Jak usłyszeliśmy, w przygotowaniu jest również program finansowania inwestycji ekologicznych, które mogłyby być realizowane za pomocą leasingu. Wartość finansowania, którą bank planuje przeznaczyć na ten cel, to również 200 mln euro. Wstępny harmonogram przewiduje, że program podstawowy ma się zacząć w lipcu, a leasingowy – jesienią.
EBOiR przygotowuje akcję wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założenie jest takie, że NFOŚiGW – po zakończeniu każdej inwestycji i jej rozliczeniu przez EBOiR – wypłaci przedsiębiorcy bezzwrotny grant. Prawdopodobnie będzie to 10 proc. wartości udzielonego kredytu lub leasingu (w latach 2011–2014 premia inwestycyjna wynosiła do 15 proc. pożyczki, a środki pochodziły nie z NFOŚiGW, ale z funduszy unijnych).
Jak wylicza EBOiR, zrealizowane dotychczas w Polsce projekty przyniosły w sumie 329 GWh oszczędności energii. To tyle, ile wynosi roczne zapotrzebowanie na energię 44 tys. polskich gospodarstw domowych lub 350 tys. lodówek w klasie energetycznej A.
– Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej angażują się w nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Tym bardziej że oprócz korzyści w postaci oszczędności energii i kosztów, umożliwiają one w końcowym rezultacie zwiększenie ich konkurencyjności – twierdzi Małgorzata Kotańska, kierownik programu PolSEFF.
Najbardziej energooszczędne okazały się rozsiane po całej Polsce termomodernizacje budynków (najlepsze projekty przyniosły ponad 80 proc. oszczędności). Na liście projektów znajduje się m.in. stacja serwisowania samochodów ciężarowych Scania w Bydgoszczy, firma budowlana z Jeleniej Góry inwestująca w nowe maszyny wiertnicze i stacja uzdatniania wody w Konstantynowie Łódzkim.
Maksymalna wysokość pożyczki to 1 mln euro. Jak uzyskać do niej dostęp? Małe przedsiębiorstwo, np. firma poligraficzna zainteresowana zakupem nowej maszyny poligraficznej, która będzie bardziej energooszczędna niż jej poprzedniczka – kontaktuje się z przedstawicielem instytucji finansowej uczestniczącej w programie. W pierwszej edycji były to Bank BGŻ, BNP Paribas, BZ WBK Leasing, Bank Millennium, Millennium Leasing i Societe Generale Equipment Leasing Polska. Potem trzeba wykazać, że nasz projekt spełnia kryteria programu. Warunki finansowe kredytów w poszczególnych instytucjach mogą się różnić.
SEFF to program EBOiR, który od 2006 r. wspiera działania zmniejszające zużycie energii w kilkunastu krajach za pośrednictwem 80 lokalnych instytucji finansowych. Pożyczki przy wykorzystaniu SEFF wynoszą od 500 tys. do kilku milionów euro. Projekty tego rodzaju są już realizowane m.in. na Ukrainie, w Rosji, Bułgarii, na Słowacji i w Tadżykistanie.

1983 to liczba sfinansowanych projektów w Polsce w ramach pierwszej edycji programu oszczędzania energii.

17,9 mln euro to łączna wartość premii inwestycyjnych wypłaconych przez UE w ramach programu PolSEFF w latach 2011–2014.

97,5 tys. ton o tyle udało się ograniczyć emisję CO2 dzięki PolSEFF (tyle spalin jest wydzielanych rocznie przez 50 tys. aut przy średnim przebiegu 15 tys. km).