Poczta Polska konsekwentnie realizuje swoją strategię i wprowadza mobilną wersję platformy Envelo. Dzięki niej ze smartfonów oraz tabletów działających na systemach Android i iOS można wysłać neokartkę. Dostęp do e-usług przy pomocy urządzeń mobilnych jest kolejnym krokiem w strategii realizowanej w Grupie Kapitałowej Poczty Polskiej.

Za pomocą aplikacji Envelo użytkownicy mogą wysłać neokartkę korzystając z dostępnej galerii obrazów lub przesłać zdjęcie ze smartfonu lub tabletu, które zmieni się w kartkę pocztową. Oprogramowanie pozwala na łatwą kompozycję i dopasowanie zdjęcia oraz dodanie krótkiego tekstu na awersie kartki. Można także skorzystać z proponowanej galerii zdjęć. Dodatkowo, dzięki lokalizacji GPS, można załączyć informację z jakiego miejsca kartka została wysłana. Mobilną neokartkę można również zaadresować do wielu odbiorców z książki adresowej urządzenia.

Aplikacja Envelo zawiera również funkcję wyszukiwania placówek pocztowych. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie placówki pocztowej dostępnej w najbliższej okolicy. Placówki można wyszukać stosując różne kryteria: otwarte teraz, bankomat w okienku, odbiór Multipaczki i Przesyłki Biznesowej, placówka dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Do wyszukanej placówki można ustalić trasę dla nawigacji.

Kolejną z możliwości envelo.pl jest neoznaczek. To nic innego jak po po prostu znaczek pocztowy dostępny w Internecie. Pozwala na opłacenie krajowych przesyłek listowych nierejestrowanych. Neoznaczek można samodzielnie wydrukować oraz umieścić na kopercie jako dowód opłacenia nadania przesyłki. Co ciekawe w pierwszym kwartale 2014 r. neoznaczki będzie można uatrakcyjnić dodając swoje własne zdjęcie lub logotyp. Pojawi się także możliwość opłacenia nimi przesyłek zagranicznych oraz listów rejestrowanych.

Aplikacja Envelo dostępna jest w systemie iOS od wersji 6 na iPhone oraz iPad. Można ją pobrać bezpośrednio z App Store. Natomiast aplikacja dla Androida działa na telefonach oraz tabletach z systemem w wersji 4.0 i wyższej, a można pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację przygotowała Poczta Polska Usługi Cyfrowe, spółka odpowiedzialna w grupie Poczta Polska za e-usługi.

- W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania platformy sprzedaliśmy ponad 100 000 neoznaczków. Nasi klienci założyli kilka tysięcy kont na platformie Envelo.pl, a prawie wszystkie są aktywne. Najbardziej popularne nominały neoznaczka to oczywiście 1,60 PLN dla listu ekonomicznego oraz 2,35 PLN dla priorytetowego - poinformował kilka dni temu Grzegorz Świdwiński, prezes zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe, obsługującej platformę.

Oprac: T.J.