Od stycznia do września z taśm montażowych krajowych fabryk zjechało 13,3 mln sztuk odbiorników, czyli o 7,2 proc. mniej niż przed rokiem. Tendencja spadkowa się nasila. Jeszcze w I półroczu tego roku bowiem produkcja wyniosła 9,2 mln sztuk, czyli była mniejsza 5,7 proc. niż przed rokiem.
Zdaniem Michała Kanownika ze Związku Importerów i Eksporterów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego, przyczyną jest słabnący popyt na zagranicznych rynkach, na które polskie fabryki wysyłają większość swojej produkcji. Potwierdzają to dane GUS dotyczące eksportu. W I półroczu za granicę wysłano z naszego kraju 5,64 mln sztuk odbiorników. Rok temu było to 7 mln.
– W 2012 r. w Europie Zachodniej sprzedanych zostało 41 mln sztuk telewizorów. Prognozy na ten rok mówią już tylko o 35,6 mln. W czerwcu pięć głównych rynków, wśród których jest m.in. Hiszpania, Niemcy czy Francja, odnotowało 20-proc. spadek w ilości sprzedaży – informuje Marek Maciejewski, dyrektor produktu na Europę w firmie TCL, której żyrardowska fabryka wyprodukuje w tym roku 1,1 mln sztuk odbiorników. W 2012 r. wytworzyła 1,2 mln.