Cyfrowy Polsat znalazł się wśród inwestorów zainteresowanych przejęciem portalu Wirtualna Polska (wp.pl) od Telekomunikacji Polskiej (TPSA), podał Reuters, powołując się na nieoficjalne informacje. Według agencji, wycenianym na max. 500 mln zł przejęciem zainteresowana jest także spółka Bauer Media, właściciel m.in. portalu Interia.pl.

"Cyfrowy Polsat jest zainteresowany dodaniem tego kawałka do swojej grupy" - powiedziała agencji anonimowy rozmówca.

Reuters przypomina, że największym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz-Żak - właściciel Polkomtela (operatora sieci Plus). Grupę kapitałową Cyfrowego Polsatu tworzą największa w Polsce i czwarta co do wielkości w Europie platforma satelitarna oraz Telewizja Polsat - wiodący nadawca komercyjny w Polsce. Cyfrowy Polsat jest notowany na GPW od 2008 r. W 2012 r. spółka odnotowała 1,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Reklama

"Źródła wymieniły także prywatną niemiecką firmę Bauer Media, właściciela największego w Polsce radia RMF FM oraz mniejszego rywala Wirtualnej - Interia.pl, jako potencjalnego zainteresowanego" - czytamy dalej. Reuters podał też, że analitycy wyceniają Wirtualną Polskę na max. 10-krotność jej EBITDA, tj. na 300-500 mln zł.

Cyfrowy Polsat zdementował informacje mediów, według których spółka "weszła do walki" o zakup Wirtualnej Polski. Spółka podała, że aby Cyfrowy Polsat był zainteresowany taką akwizycją, cena aktywa musiałaby być co najmniej dwukrotnie niższa niż podawane 500 mln zł, wynika z jej komunikatu.

Reklama

"Stanowczo dementujemy informację, że 'Cyfrowy Polsat wszedł do walki o zakup Wirtualnej Polski'. Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, nie widzimy bezpośrednich synergii pomiędzy działalnością Wirtualnej Polski i naszej Grupy w obszarze nadawania i produkcji telewizyjnej oraz płatnej telewizji" - głosi komunikat.

"Niewątpliwie pewne synergie moglibyśmy zidentyfikować w związku z posiadaną przez nas telewizją internetową ipla, ale żeby Cyfrowy Polsat był zainteresowany taką akwizycją, cena aktywa musiałaby być co najmniej dwukrotnie niższa niż podawane 500 mln zł" - czytamy dalej.

Według informacji rynkowych, TPSA zaoferuje potencjalnym inwestorom drugi co do wielkości portal internetowy na polskim rynku - wp.pl - w kwietniu. Wartość portalu szacowana jest na 500-600 mln zł.

TPSA i zależny od niej PTK Centertel są wiodącymi dostawcami usług telekomunikacyjnych w Polsce. TPSA dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). PTK Centertel świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.