Warszawa, Elbląg, Rzeszów i Szczecin – to największe miasta, które już jutro wkroczą w erę naziemnej telewizji cyfrowej. Wyłączenie sygnału analogowego ma nastąpić w pomiędzy północą a piątą rano. Symulacje przeprowadzone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wskazują, że odbiór naziemny programów cyfrowych będzie dostępny dla 95% mieszkańców obszarów objętych III etapem cyfryzacji. Co z pozostałymi pięcioma procentami?

Cyfryzacja nie dla wszystkich

O ile problemów z odbiorem sygnału cyfrowego nie powinni mieć mieszkańcy województwa mazowieckiego, łódzkiego, lubuskiego oraz pomorskiego, o tyle w przypadku kilku innych województw sytuacja nie jest już tak klarowana.

Problemy z odbiorem mogą dotknąć przede wszystkim mieszkańców miejscowości położonych na terenach górskich, jak również tych, w których dotychczas występowały problemy z odbiorem sygnału analogowego.

Wykluczeniem cyfryzacyjnym mogą zostać objęte m.in. 44 górskie miejscowości położone w województwie małopolskim, 52 małe miejscowości z województwa podkarpackiego oraz 10 miejscowości w województwie zachodniopomorskim.

Jak odbierać?

Cyfrową sygnał telewizji naziemnej odbierać będą mogły wszystkie osoby posiadające telewizor wyposażony w dekoder MPEG-4 lub tradycyjny analogowy odbiornik z tzw. przystawką STB.

W większość przypadków, do odbioru sygnału cyfrowego powinny wystarczyć obecnie posiadane anteny. Wyjątek stanowią – dość leciwe – siatkowe anteny umieszczane na dachach budynków, które nie zdołają odebrać sygnału o odmiennych parametrach.

Osoby korzystające z usług telewizji kablowych i sieci cyfrowych w ogóle nie odczują zmiany i nie muszą się martwić o jakiekolwiek trudności związane z jutrzejszą zmianą.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu III etapu cyfryzacji oraz lista miejscowości, w których odbiór telewizji cyfrowej może być utrudniony, można znaleźć na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej - www.uke.gov.pl