Samsung Electronics pokonał Nokię i Apple, stając się największym na świecie producentem telefonów komórkowych już trzeci kwartał z rzędu.

Samsung Electronics pokonał Nokię i Apple, stając się największym na świecie producentem telefonów komórkowych już trzeci kwartał z rzędu.
Południowokoreański koncern sprzedał w okresie minionych trzech miesięcy 105,5 mln telefonów, czyli o 21 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych firmy badawczej IDC. To daje Koreańczykom 23,7 proc. globalnego rynku w porównaniu z udziałem 20,1 proc. rok wcześniej – obliczyła inna amerykańska firma badawcza, Farmingham z Massachusetts – relacjonuje agencja Bloomberg.

Samsung już w pierwszym kwartale tego roku zdetronizował Nokię na pozycji globalnego lidera po 14 latach dominacji fińskiej firmy. Największy w Azji producent elektroniki konsumenckiej przoduje także na globalnym rynku smartfonów z udziałem rzędu 31,3 proc., czyli przeszło dwukrotnie większym niż Apple (15 proc.). Koreański koncern oferuje nowe modele swoich urządzeń Galaxy oraz zwiększa obecność na wschodzących rynkach, aby wzmocnić swoją dominację w szerokim segmencie telefonów komórkowych.

Nokia sprzedała w trzecim kwartale 82,9 mln egzemplarzy telefonów komórkowych, czyli mniej o 22,2 proc. Fińska spółka kontroluje zatem 18,7 proc. rynku, amerykański Apple posiada udział 6,1 proc., a na czwartej pozycji jest kolejna firma koreańska, LG Electronics z udziałem 3,1 proc.

Raport innej firmy badawczej, Strategy Analytics potwierdza, że Samsung zajął w minionym kwartale pozycję lidera na globalnym rynku smartfonów, sprzedając 56,9 mln aparatów, co zapewniło mu rekordowe 35 proc. rynku. Apple znalazł się na drugim miejscu z 26,9 mln sprzedanych smartfonów i udziałem w rynku na poziomie 17 proc. – oświadczyła firma badawcza z Bostonu.