W I półroczu wynik netto ponad 17 tys. przedsiębiorstw niefinansowych zatrudniających więcej niż 50 osób, które bada Główny Urząd Statystyczny, sięgał 46,2 mld zł. Był on o blisko 18 proc. niższy niż rok wcześniej. Przychody urosły o 8,2 proc., do niemal 1,2 bln zł, ale koszty zwiększyły się o 9,8 proc., do 1,1 bln zł. Według GUS w pierwszej połowie tego roku odsetek dochodowych firm był minimalnie większy niż rok wcześniej (przekraczał 69 proc.). Równocześnie znacząco zwiększyła się wielkość strat wykazywanych przez pozostałe firmy.

Które branże radziły sobie najgorzej? Budownictwo, ale także firmy zajmujące się „działalnością profesjonalną, naukową i techniczną”. O tym, jak wygląda sytuacja w poszczególnych branżach, można się przekonać dzięki wynikom publikowanym przez spółki giełdowe. Kilka dużych firm przedstawiło swoje sprawozdania wczoraj.

PGNiG

Mimo 28-proc. wzrostu przychodów spółka zanotowała w I półroczu 27 mln zł straty (rok wcześniej miała 1 mld zł zysku). To efekt tego, że PGNiG kupuje gaz drożej, niż go sprzedaje. Notowania ropy naftowej, od których zależy cena gazu sprowadzanego z Rosji, w I półroczu skoczyły o 54 proc. Tymczasem taryfa na paliwo wzrosła tylko o 32 proc., i to dopiero od kwietnia.

Złożony w czerwcu w Urzędzie Regulacji Energetyki nowy wniosek koncernu o podwyżkę stawek wciąż czeka na akceptację. Prezes URE Marek Woszczyk spodziewa się, że decyzję w tej sprawie podejmie w pierwszej połowie września. Z naszych informacji wynika, że PGNiG nie ma co liczyć na wzrost cen. Dlatego spółka zaczyna szukać oszczędności.

Na początek szykuje się wielka restrukturyzacja. PGNiG chce wycofać się z ok. 20 spółek zależnych, niezwiązanych z podstawowym biznesem. Ale to nie koniec. – Łączymy dublujące się funkcje w naszej firmie, spłaszczamy struktury – wylicza Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. W praktyce oznacza to redukcję zatrudnienia.– Na razie nie przewidujemy zwolnień grupowych – zaznacza jednak prezes.

Tauron

W I półroczu grupa energetyczna nie miała powodów do narzekań. Jej przychody – w głównej mierze dzięki zwiększeniu ilości sprzedanej energii – wzrosły o ponad 19 proc. do 12,3 mld zł. Zysk netto z kolei skoczył o ponad jedną piątą i sięgnął 888 mln zł.

– Dynamika wzrostu w drugim kwartale była wyższa niż w pierwszym, który w energetyce jest zwykle najlepszym okresem w roku. Niewiele jest dziś firm o naszej skali działalności, które mogą pochwalić się ponad 40-proc. wzrostem zysków, a taki zanotowaliśmy w drugim kwartale – podkreśla Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Poprawę koncern zawdzięcza dobrym wynikom spółek przejętych od Vattenfalla. Poza tym firma poprawia efektywność – już niemal w całości zrealizowała rozpoczęty przed dwoma laty program, który ma przynieść 1 mld zł oszczędności. Tauron nie ukrywa jednak, że druga część roku nie będzie już tak dobra.

Robyg

Jednemu z największych deweloperów działających w Polsce udało się zwiększyć w II kw. sprzedaż do 122 mln zł z 27,8 mln zł przed rokiem, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej z 0,27 mln zł do 10,56 mln zł. To efekt rosnącej liczby mieszkań, których budowę deweloper zakończył i przekazał nabywcom.

Nieco słabiej w II kw. wyglądała bieżąca sprzedaż. Spółka podpisała w tym czasie 251 umów wobec 301 w I kw. Spadek sprzedaży firma wiąże z zaostrzeniem polityki banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych oraz dużą konkurencją na rynku mieszkaniowym.

Kierownictwo firmy przyznaje, że rynek jest coraz trudniejszy, a branża liczy się z tym, że w tym roku liczba nowych kredytów hipotecznych może spaść o 10 – 15 proc. – Oby tylko nie było gorzej – zastrzega Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Robygu.

LPP

Odzieżowa firma miała w II kw. zysk o 21,3 proc. wyższy niż rok wcześniej – zarobiła 77,9 mln zł. Wynik był jednak gorszy od oczekiwań rynkowych. Zdaniem analityków z KBC Securities przyczyną były wyższe, niż oczekiwano, straty na różnicach kursowych. Przychody spółki w II kw. wyniosły 760,1 mln zł i były o 31 proc. większe niż rok temu.

W I półroczu LPP zarobiło 111,8 mln zł wobec 78,3 mln zł w ubiegłym roku. W tym czasie przychody wyniosły 1,42 mld zł – o 300 mln zł więcej niż rok wcześniej. ŁW, MK, MPI