Zbiory pszenicy w Unii Europejskiej mogą być większe niż wcześniej zakładano ponieważ deszcze poprawiły kondycję upraw we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, największych producentów w ugrupowaniu – ocenia firma Alfred C. Toepfer International.

Tegoroczne zbiory w UE mogą łącznie wynieść 126,8 mln ton, czyli więcej od prognozowanych w zeszłym miesiącu 124,9 mln ton – stwierdza dzisiejszy raport firmy z Hamburga, cytowany przez agencję Bloomberg. Będą jednak mniejsze niż w zeszłym roku, kiedy z pól zwieziono 129,8 mln ton ziarna z powodu szkód wyrządzonych przez mrozy w niektórych rejonach Niemiec i Polski oraz wskutek suszy w Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji.

Według Toepfera w Niemczech rolnicy powinni zebrać około 22,7 mln ton, we Francji – 35,2 mln ton, czyli o 3,5 proc. więcej niż w roku 2011, natomiast w Wielkiej Brytanii – 16 mln ton, więcej o 4,6 proc. Niemiecka firma nie podaje swoich szacunków dla Polski.

Również lepsze niż przed miesiącem są prognozy zbiorów rzepaku. Mają one w 27 krajach Unii wynieść 18,4 mln ton, czyli będą o pół miliona ton mniejsze niż w zeszłym roku. Do unijnych spichlerzy trafi natomiast 64,8 mln ton kukurydzy, wobec 65,1 mln ton przed rokiem.

Światowe zbiory zbóż w sezonie 2012-13, który w UE zaczyna się 1 lipca, mogą osiągnąć poziom 672,1 mln ton – uważa firma z Hamburga. Szacunki są o 3,2 proc, niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie z powodu mniejszej produkcji w Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie.