Agenda jednocześnie podkreśliła, że wskaźnik spadł o 14 proc. od rekordowego poziomu, jaki osiągnął w lutym zeszłego roku. Notowania produktów, wchodzących w skład wskaźnika spadły ostatnio z powodu dobrych perspektyw po stronie podażowej, niepewności co do sytuacji ekonomicznej i umacniania się amerykańskiego dolara - skomentowało FAO.
Największe miesięczne spadki FAO odnotowało w sektorze produktów mlecznych - o 12 proc., cukru - 9 proc. i tłuszczów - 6,8 proc. Najmniejsze spadki zanotowano w przypadku zbóż i mięsa - o 1 proc. Spadek cen produktów mlecznych ONZ-owska agenda tłumaczy odbudową możliwości po stronie podaży. Spadek w sektorze cukru FAO wyjaśnia wzrostem rezerw w Indiach, UE oraz wzrostem możliwości produkcyjnych w Brazylii.
Spadek wskaźnika dotyczącego tłuszczów spożywczych FAO tłumaczy wzrostem powierzchni upraw roślin oleistych w Stanach Zjednoczonych oraz ogólnym tonem prognoz makroekonomicznych, mówiących o niepewnej sytuacji w UE i w związku z tym możliwym spowolnieniem popytu. Ceny zboża spadły z kolei z powodu poprawy prognoz pogody, ceny kukurydzy - z powodu spodziewanych rekordowych zbiorów w USA. Lekko wzrosły natomiast ceny ryżu z powodu zwiększonych zakupów w krajach muzułmańskich.