Pszenica drożeje na rynkach szóstą sesję z rzędu, wspinając się na najwyższy poziom od ponad ośmiu miesięcy, gdyż susza zagraża zbiorom w USA i Rosji, dwóch największych eksporterów na świecie w tym roku.

Kontrakty z dostawą na lipiec podskoczyły prawie 3,9 proc. do 7,22 dolarów za buszel (1 buszel = 60 funtów = 27,22 kg) na giełdzie towarowej w Chicago. Tylko w zeszłym tygodniu kontrakty wzrosły o 16,5 proc, najwięcej od połowy czerwca 2007 roku – relacjonuje agencja Bloomberg.

Przed zeszłotygodniowym skokiem w górę, wartość transakcji w porównaniu z sytuacją sprzed roku spadła o 21 proc. Rolnicy na całym świecie gromadzili bowiem zbiory po rekordowych żniwach w celu odbudowania zapasów ziarna. Dzięki temu w kwietniu spadły koszty żywności na świecie monitorowane przez ONZ, co nastąpiło po raz pierwszy od czterech miesięcy.

Reklama

Amerykański Departament Rolnictwa przedstawił 10 maja pierwszą prognozę na sezon 2012-2013, zakładającą mniejsze zbiory na świecie. Ale globalne dostawy pszenicy mogą jeszcze bardziej się skurczyć z powodu suszy panującej w części regionów USA i Rosji.

„Sucha aura w południowej Rosji i w rejonie Wielkiej Równiny w USA przyczyniła się do znacznego wzrostu spekulacyjnych stawek w Chicago na pszenicę, windując kontrakty ostro w górę” – ocenia Luke Mathews, strateg surowcowy w Commonwealth Bank of Australia.

Według moskiewskiego Instytutu Badań Rynku Rolnego całkowite zbiory zboża w Rosji mogą zmniejszyć się o 2,7 proc. do 91 mln ton. Natomiast najbliższe zbiory pszenicy w Rosji, która w sezonie 2011-2012 jest jej trzecim eksporterem na świecie, wyniosą najwyżej 54 mln ton. Dla USA prognoza rządu przewiduje zbiory na poziomie 56 mln ton.