Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż w Rosji mogą wynieść 88 mln ton, czyli o 6 mln ton mniej niż w 2011 r. Straty w uprawach spowodowała mroźna zima i wiosenna susza. Rosjanie podtrzymują prognozę 94 mln ton.

Zbiory pszenicy w Rosji amerykańscy analitycy przewidują na 54 mln ton, jęczmienia na 16 mln ton, a kukurydzy - 6,5 mln ton. Mniejsza podaż zbóż w Rosji przełoży się na spadek wywozu zbóż w sezonie 2012/13, który prognozowany jest obecnie na 19 mln ton wobec ponad 27 mln ton w kończącym się sezonie handlowym - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), powołując się na prognozę USDA.

Według amerykańskich ekspertów, produkcja pszenicy w Rosji w nadchodzącym sezonie (od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 r.) może obniżyć się do 54 mln ton z 56,2 mln ton uzyskanych w 2011 roku. Zmniejszona została również prognoza eksportu pszenicy z 21 mln ton do 16 mln ton. Według ostatnich prognoz, Rosja wyeksportuje ponadto 2 mln ton jęczmienia, 0,5 mln ton kukurydzy i ok. 0,5 mln ton pozostałych gatunków zbóż.

Jak piszą rosyjskie media, rosyjscy urzędnicy na razie nie zgadzają się z ocenami USDA. Jednak jeszcze w połowie maja władze południowych regionów Rosji sygnalizowały o możliwości zmniejszenia zbiorów o 27 proc., a eksportu - o 28 proc.

Rosyjskie ministerstwo rolnictwa uważa jednak, że mimo wystąpienia suszy na południu kraju, obecnie sytuacja poprawiła się. Ich zdaniem, należy także wziąć pod uwagę stan zasiewów zbóż jarych, które będzie można ocenić w połowie czerwca. Dlatego tamtejszy resort rolnictwa na razie nie zmienia swojej prognozy, mówiącej o zbiorach w wysokości 94 mln ton. Według niezależnych rosyjskich ekspertów tegoroczne zbiory będą niewątpliwie niższe niż w 2011 r.

Rosyjscy analitycy uważają jednak, powtórka z 2010 r., gdy zakazano eksportu zbóż, jest mało prawdopodobna. Jednak ze względu na znaczne zmniejszenie zapasów ziarna, eksport zbóż może być czasowo wstrzymany. Zapasy pszenicy na 1 maja br. wynosiły 13,5 mln ton, czyli były znacznie niższe niż w poprzednich latach. Zmniejszyły się także zapasy innych zbóż. Według ekspertów może to spowodować wzrost cen na wewnętrznym rynku w kolejnych miesiącach tego roku.