Podczas środowej sesji na rynkach towarowych było dość spokojnie. Większość towarów zakończyła dzień na niewielkim minusie, ale największy spadek odnotowano na rynkach zbóż.

Przecena zbóż przed szacunkami USDA

Największe spadki dotyczyły wczoraj rynków zbóż. Ceny kontraktów na pszenicę spadły o 2,52%, natomiast notowania kontraktów na kukurydzę – o 2,45%. Był to nie tylko efekt rosnącej ostatnio awersji inwestorów wobec ryzykownych aktywów, lecz także rezultat ucieczki inwestorów z tego rynku przed dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA).

Dziś o godz. 14:30 i 15:30 polskiego czasu USDA opublikuje bowiem szacunki dotyczące produkcji zbóż w USA i na świecie, a także dane związane ze światowym handlem zbożami i innymi produktami rolnymi. Publikacja wyliczeń Departamentu Rolnictwa często prowadzi do dynamicznej reakcji inwestorów, dlatego wielu z nich w momencie ogłoszenia danych woli być poza rynkiem.

Poranne odreagowanie notowań pszenicy i kukurydzy

Wczoraj notowania pszenicy zakończyły sesję delikatnie poniżej poziomu 600 USD za 100 buszli, jednak już dziś powróciły ponad ten poziom. Rejon ten służy obecnie jako wsparcie – nie tylko psychologiczne, lecz także techniczne, bowiem w okolicach 600 USD za buszel usytuowane jest dolne ograniczenie krótkoterminowego kanału spadkowego. Najbliższym oporem jest obecnie okolica 612-613 USD za 100 buszli, która do niedawna służyła jako wsparcie. Natomiast najbliższą barierą dla niedźwiedzi – oprócz wspomnianego poziomu 600 USD za 100 buszli – są rejony 590 USD za 100 buszli.

Także notowania kukurydzy odreagowują dziś rano wczorajszy spadek. Obecnie ceny tego zboża mają pole zarówno do wzrostów, jak i do spadków. Najbliższym istotnym wsparciem jest bowiem rejon 595-600 USD za 100 buszli, natomiast za w miarę skuteczny w ostatnim czasie opór można uznać linię 30-sesyjnej średniej ruchomej, usytuowaną w okolicach 624 USD za 100 buszli.

Soja znów w górę

O niemal jeden procent drożeją dziś rano kontrakty na soję, które odreagowują wcześniejsze spadki. Notowania soi od początku maja br. do wczoraj potaniały bowiem już o 5%. Obecnie najbliższym oporem jest dla nich linia 30-sesyjnej średniej ruchomej (okolice 1442-1443 USD za 100 buszli), zaś istotne wsparcie (techniczne i psychologiczne) to poziom 1400 USD za 100 buszli.