Raport to efekt współpracy firmy doradczej PwC, Ministerstwa Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dokument tworzono od marca 2011 roku przy udziale 150 przedstawicieli krajowych firm i instytucji.
"Wyzwania ostatniego okresu, ciągła i szybka zmiana okoliczności gospodarczych sprawia, że rośnie rola sprawnej komunikacji społecznej. Raport PwC w części realizuje te potrzeby" - powiedziała podczas prezentacji raportu podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska.
"Diagnozując stan wyjściowy stwierdziliśmy, że od wielu lat Polska ma najniższy wskaźnik zaufania społecznego (wzajemnego) w Europie. Dodatkowo krajowi brakuje infrastruktury, mamy ją na poziomie 20 proc. średniej unijnej. Oficjalny wskaźnik bezrobocia wynosi 12 proc., ale wskaźnik osób nieaktywnych zawodowo jest w Polsce dwukrotnie większy. W naszym kraju pracuje 20 proc. niepełnosprawnych, natomiast w UE - ponad 50 proc. - wyliczała współautorka raportu Aleksandra Stanek-Kowalczyk z PwC.
Stwierdziła, że chociaż perspektywa roku 2050 wydaje się bardzo odległa, wiele działań należy rozpocząć już dzisiaj, a dotyczy to zarówno zmian w systemach i strukturze np. w sektorze energetycznym, ale też postaw i zachowań.
PwC poinformował, że przygotowanie raportu wiązało się z przeprowadzeniem 14 spotkań dialogowych z udziałem 150 osób. Gospodarzami sesji było 9 różnych organizacji zaś w spotkaniach prezesów wzięło udział 42 szefów dużych firm.
"Ten proces nie był łatwy, ale zrealizowaliśmy go w tempie budzącym uznanie w innych krajach, które od lat pracują nad takimi raportami" - powiedziała podczas prezentacji Mirella Panek Owsiańska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Z raportu wynika, że środowiska biznesowe widzą swoją rolę w inicjowaniu dialogu i współpracy wewnątrz i na zewnątrz organizacji, współpracy ze szkolnictwem, stwarzaniu warunków umożliwiających godzenie ról społecznych i zawodowych oraz promocji i wdrażaniu rozwiązań i technologii przyjaznych dla środowiska.
Przedstawiciele biznesu zadeklarowali też chęć współpracy i dzielenia się doświadczeniami z administracją publiczną w podnoszeniu poziomu przejrzystości i etyki w biznesie oraz w promowaniu odpowiedzialności społecznej w biznesie.
"Biznes staje się partnerem, ma nie tylko obowiązki, ale i prawa" - podsumował Jacek Misiak z Ministerstwa Gospodarki. Jego zdaniem w raporcie słusznie położono nacisk na edukację i zmiany wzorców zachowania konsumentów, bo od tego zależą zmiany w gospodarce.
Zadaniem raportu było włączenie środowiska biznesu w dyskusję o wyzwaniach stojących przed Polską, uwzględnienie postulatów tego środowiska w rządowych planach strategicznych oraz opracowanie dokumentu zawierającego wskazówki i inspiracje dla firm przygotowujących plany strategiczne.
Pod koniec spotkania związanego z prezentacją raportu przedstawiciele 41 firm podpisali się pod deklaracją na rzecz zrównoważonego rozwoju. Potwierdzili zaangażowanie w działania zmierzające do osiągnięcia celów strategicznych zawartych w raporcie "Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050".
"Wizja 2050" definiuje najważniejsze wyzwania i wskazuje konkretne działania niezbędne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w sześciu głównych obszarach: kapitał społeczny, kapitał ludzki, infrastruktura, zasoby naturalne, energia, a także jakość państwa i instytucji publicznych.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu utworzone w 2000 roku jest organizacją pozarządową, która zajmuje się upowszechnianiem społecznej odpowiedzialności biznesu.