Sukcesy biznesowe są dzisiaj miarą nowoczesnego polskiego patriotyzmu - powiedział we wtorek w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

Komorowski, który wręczył nagrody w czterech kategoriach, przekonywał, że mają one służyć polskiej gospodarce. "Umiejętności prowadzenia działalności gospodarczej, sukcesy biznesowe są dzisiaj miarą nowoczesnego polskiego patriotyzmu" - powiedział prezydent.

W kategorii "Innowacyjność" prezydencką nagrodę otrzymał Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu; w kategorii "Obecność na rynku globalnym" zwyciężyły Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.; w kategorii "Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu" uhonorowane zostało Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona; w kategorii "Zielona gospodarka" zwyciężyła Grupa Energa.

Komorowski podkreślił podczas uroczystości, że "wspólnym wysiłkiem trzeba budować akceptację dla tych, którzy (...) dźwigają w górę polską gospodarkę dzisiaj i będą dźwigali w przyszłości".

Jak zaznaczył, nagroda prezydencka ma wymiar głównie symboliczny. "Za tym symbolem (...) stoją bardzo konkretne dokonania (...). Każdy realny sukces dziś wyróżnionych (...) składa się na jak najbardziej realny, wymierny wymiar sukcesu polskiego biznesu, polskiej gospodarki" - ocenił.

Prezydent podziękował wszystkim firmom, które mają sukcesy składające się na sukces gospodarczy Polski.

Komorowski zaznaczył, że przyszłość Polski zależy zarówno od umiejętności zachowania tego z naszej tradycji, co dała nam historia, "ale także od tego, czy potrafimy naszą wielkość, odwagę i marzenia realizować na gruncie rozwoju gospodarczego".

Prezydent podziękował zarówno tym, którzy zgłosili nominacje do nagrody, jak i kapitule konkursu. Jak zaznaczył, nagroda prezydencka jest formą podziękowania dla bardzo licznych, "którzy pracują (...) na sukces polskiej przyszłości gospodarczej".

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona przez Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku i przyznawana była do 2005 roku. Bronisław Komorowski w 2011 r. zdecydował się kontynuować przyznawanie tej nagrody.