Z danych formy doradczej Jones Lang LaSalle (JLL) wynika, że w pierwszym kwartale 2012 r. w mniejszych miastach - o liczbie ludności poniżej 100 tys. mieszkańców - oddano do użytku 68 proc. całości nowej powierzchni handlowej w kraju.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku niektóre obiekty handlowe zostały rozbudowane np. Galeria Szperk w Kosakowie pod Gdynią, Galeria Venus w podlubelskim Świdniku oraz Magnolia Park we Wrocławiu. W centrach handlowych w Polsce wynajmowanych jest obecnie według JLL około 7 mln 648 tys. m kw. W pierwszym kwartale 2012 r. podaż takiej powierzchni w kraju wzrosła nieznacznie - zaledwie o 89,5 tys. m kw.
Według dyrektor w Dziale Najmu Powierzchni Handlowych w Jones Lang LaSalle Marty Augustyn, najemcy bardzo uważnie analizują wybór konkretnego centrum i oczywiście najchętniej wybierają najlepsze obiekty działające w największych aglomeracjach. "Właściciele centrów, które są gorzej postrzegane przez rynek, a także tych, które znajdują się w miastach o wysokiej konkurencji, wciąż muszą liczyć się ze zwiększoną presją na obniżkę czynszów oraz z wysokimi oczekiwaniami najemców, co do wykończenie lokali" - podsumowuje Augustyn.
Według przewidywań analityków JLL, bieżący rok przyniesie wzrost podaży powierzchni w centrach handlowych o ok. 445 tys. m kw. Aktualnie w budowie jest ok. 755 tys. m kw., 87 proc. tej powierzchni dadzą nowe obiekty. Pozostała część będzie rezultatem rozbudowy już istniejących centrów. Wciąż najwięcej powierzchni realizowanej jest w obiektach małych i średnich (62 proc.).
Według danych firmy doradczej CBRE rok 2012 przyniesie porównywalny przyrost powierzchni handlowej w miastach dużych, średnich i małych. "Krosno, Grudziądz, Bełchatów czy Kędzierzyn-Koźle otrzymają w przyszłym roku nowe, małe lub średnie galerie handlowe, które z dużym prawdopodobieństwem staną się najważniejszymi obiektami handlowymi w tych miastach" - powiedziała PAP dyrektor w Działu Badań CBRE Karina Kreja.