Resort finansów ogłosił warunki sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych na styczeń. W porównaniu z ofertą obowiązującą do tej pory praktycznie nic się nie zmieniło. Jak dotychczas będziemy mogli wybierać między czterema rodzajami papierów.
Najkrótsze, dwuletnie o symbolu DOS0114, zapewnią kupon w wysokości 4,5 proc. w skali roku, dokładnie tyle ile obecnie. Oprocentowanie dwulatek jest stałe, co znaczy, że już dziś wiadomo, ile zarobimy, inwestując w ten papier. Po dwóch latach obligacja dwuletnia o wartości 100 zł zostanie wykupiona za 109,20 zł.
Trzyletnie papiery TZ1114 zapewnią oprocentowanie w wysokości 4,65 proc. w skali roku. Odsetki kapitalizowane są co pół roku i w takim okresie może zmieniać się też ich wysokość. Z kolei czteroletnie papiery COI0116 od początku przyszłego roku dadzą zarobić 5 proc. Charakterystyczną cechą tych walorów jest oprocentowanie zmienne, zależne od poziomu inflacji. W przyszłości kupon może więc rosnąć, bo resort finansów dodaje do stopy inflacji 2,5 proc. marży. Np. dla obligacji czteroletnich zakupionych w styczniu 2010 r. oprocentowanie w 2012 r., czyli w trzecim okresie odsetkowym, wyniesie 7,3 proc.
Ostatnim rodzajem obligacji skarbowych dostępnych w ofercie pierwotnej dla klientów detalicznych są 10-letnie EDO0122. Zmienny kupon tych papierów będzie wynosił w styczniu 5,75 proc.
Przedstawiciele resortu finansów chwalą się, że papiery detaliczne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Między innymi dzięki swojej prostocie. – Jest to istotne szczególnie dla początkujących inwestorów. Obligacje skarbowe są instrumentami bez żadnych haczyków, gwiazdek i adnotacji pisanych drobnym drukiem – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów.