W listopadzie zarejestrowano w naszym kraju 24,9 tys. samochodów osobowych – o 20,5 proc. mniej niż rok temu. Od początku roku liczba rejestracji jest natomiast niższa od zeszłorocznej o 8,8 proc. – podał polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, grupujący sprzedawców i producentów nowych aut. Takie wyniki stawiają nasz rynek obok Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy Włoch, a więc krajów, które są zagrożone bankructwem.
Tymczasem w 19 krajach Starego Kontynentu – jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów – sprzedaż samochodów rośnie. W krajach bałtyckich sprzedaż rośnie nawet o ponad 100 proc. Handlowanie samochodami idzie świetnie także w Niemczech, największym rynku motoryzacyjnym Europy. Do końca listopada sprzedano w tym kraju aż 2,93 mln aut – o 9 proc. więcej niż przed rokiem.
Szał zakupów trwa też nieprzerwanie w Chinach, a na zakupy wybrali się nawet Amerykanie. Do końca listopada sprzedano w tym kraju 5,8 mln samochodów – o 400 tys. sztuk więcej niż rok temu.