Do Polski wchodzi niemiecka grupa Tognum, w której większościowy pakiet akcji mają Daimler i Rolls Royce. Otworzy w Stargardzie Szczecińskim fabrykę silników Diesla marki Tognum MTU. Inwestycja, która powstanie na działce o powierzchni 20 ha, zostanie uruchomiona w 2013 r. Będzie kosztowała 364 mln zł i stworzy 220 miejsc pracy – poinformowała wczoraj Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Reklama
– Projekt jest o tyle istotny dla Polski, że pochodzi z sektora nowoczesnych technologii. Poza tym przy fabryce zostanie utworzony dział badawczo-rozwojowy zajmujący się konstruowaniem mechanicznych i elektronicznych części silników, w którym zostaną zatrudnieni polscy inżynierowie – tłumaczy Marek Łyżwa, wiceprezes PAIiIZ.
Zdaniem ekspertów ta inwestycja to dowód, że naszym krajem na nowo interesują się największe koncerny świata szukające już nie tylko taniej siły roboczej. Bo za nią trzeba już u nas zapłacić więcej niż na Węgrzech czy w innych państwach naszego regionu. – Polska zaczyna przyciągać inwestorów wykwalifikowaną i kreatywną kadrą oraz wydajnością pracy – podkreśla Marek Łyżwa. Nadal naszą mocną stroną jest też dobre położenie w Europie oraz stabilność gospodarcza, która powoduje, że firmy nie ryzykują, lokalizując w naszym kraju swoje nowe projekty.
Zmianę w postrzeganiu Polski potwierdzają też przedstawiciele Specjalnych stref ekonomicznych. Oni również oczekują pojawienia się w tym roku większej liczby dużych inwestorów zagranicznych.
Nie powinno to dziwić. Polska znalazła się na drugim miejscu wśród krajów rozwijających się, które dają największe możliwości wzrostu dochodów firm w perspektywie 3 lat. Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, wyprzedziła nas pod tym względem tylko Rosja.
– Prowadzimy obecnie negocjacje z dwiema firmami, których wejście do naszej strefy pozwoliłoby utworzyć kilkaset miejsc pracy. Mamy nadzieję, że zakończą się one jeszcze w pierwszym kwartale tego roku i będziemy mogli podać ich nazwy – mówi Wojciech Rusek z Katowickiej SSE i dodaje, że od stycznia strefa pozyskała już trzech inwestorów, których projekty pochłoną łącznie 400 mln zł i dadzą 500 miejsc pracy. Łącznie w tym roku zamierza pozyskać 20 nowych projektów, które stworzą zatrudnienie dla 1,5 tys. osób.
PAIiIZ natomiast od początku roku pozyskała ich dziesięć, teraz prowadzi rozmowy ze 150 inwestorami, którzy mogą ulokować u nas nawet 5,5 mld zł i zatrudnić 37 tys. osób.

53 inwestycje bezpośrednie udało się pozyskać PAIiIZ w 2011 r.

1,17 mld zł wynosi wartość projektów BIZ (bezpośrednie inwestycje zagarniczne) pozyskanych w 2011 r.

10,2 tys. osób znajdzie zatrudnienie w BIZ rozpoczętych w ubiegłym roku