Za dwa lata niemal każdy smartphone będzie miał wbudowany moduł GPS, a w ciągu najbliższych czterech lat podstawowym urządzeniem służącym do korzystania z nawigacji satelitarnej GPS stanie telefon komórkowy.
W końcu tego roku na świecie będzie ponad 170 mln użytkowników nawigacji satelitarnej. Większość – 114 mln – korzystać będzie z wyspecjalizowanych urządzeń (PND), a około 58 mln z telefonów komórkowych wyposażonych w nawigację.
Za pięć lat PND będą miały 128 mln użytkowników, a nawigacja w smartphone’ach (telefonach komórkowych z systemem operacyjnym) 305 mln – przewiduje firma badawcza iSuplli.
Według Strategy Analytics w tym roku sprzedaż smartphone’ów z GPS wzrośnie o 20 mln sztuk do 77 mln. Światowi liderzy PND – TomTom i Garmin – w ocenie analityków nie będą odnotowywali już znaczącego wzrostu liczby sprzedanych urządzeń.
Jak zauważa Danny Kim, analityk iSuppli, smartphone‘y początkowo kiepsko nadawały się do nawigacji GPS. Miały baterie o zbyt małej pojemności i niewielkie wyświetlacze. Na nawigację w komórce od kilku lat stawia Nokia, największy światowy producent komórek i smartphone’ów. Promuje przy tym własne rozwiązania: Nokia Maps i Ovi Maps. Nokia, poza telefonami z wbudowanym GPS, sprzedaje też pod własną marką moduły GPS, które dzięki bezprzewodowej radiowej technologii Bluetooth można podłączyć do komórki bez GPS. Użytkownicy komórek z systemem operacyjnym Symbian mają alternatywę w postaci aplikacji niemieckiej firmy Navigon. Mapa Europy kosztuje 99 euro, a Europy Środkowej – 49 euro.
Telefony dostosowane do nawigacji GPS oferują też inni producenci, m.in. Samsung, HTC, RIM (urządzenia BlackBerry) czy Apple (iPhone). Do niedawna większość nawigacji dostosowana była jedynie do systemu Windows Mobile, a najpopularniejszymi mapami w Polsce były AutoMapa i TomTom.
W tym roku mocno na rynek nawigacji wszedł Apple, który wraz z premierą iPhone’a 3GS ogłosił, że w sprzedaży w sklepie z aplikacjami pojawią się mapy TomTom. Taką samą decyzję podjął Navigon. Na dodatek nawigacja tej niemieckiej firmy szybciej była dostępna dla użytkowników iPhone’a niż aplikacja TomToma. Mimo wysokiej ceny – 99 euro w przypadku nabycia wersji obejmującej Europę i 49 euro w przypadku Europy Środkowej – znaleźli się chętni. iSupply ocenia, że w tym roku z nawigacji GPS będzie korzystało 2 mln użytkowników iPhone’ów, a w 2013 roku około 2013 mln.
Nawigacja GPS jest też dostępna dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android. W Niemczech Navigon oferuje mapy klientom T-Mobile. Od 7 września dla użytkowników oferowanych przez Erę, Orange i Play komórek z Androidem dostępna jest komercyjna wersja nawigacji poznańskiej firmy NaviExpert.
Niestety ani użytkownicy telefonów z Symbianem, ani iPhone’ów, ani komórek z Androidem nie mogą zainstalować w swoich telefonach uznawanej przez użytkowników za najdokładniejszą w Polsce AutoMapy.
– Uważnie obserwujemy rozwój platform mobilnych i nie wykluczamy ich wykorzystania w przyszłości do oferowania AutoMapy – mówi GP Janusz M. Kamiński, rzecznik AutoMapy.