W I kwartale przyszłego roku Apple powinien dostać do akceptacji aplikację na iPhonie zawierającą popularny w Polsce program do nawigacji satelitarnej – AutoMapa.
Z informacji DGP wynika, że prace nad wersją AutoMapy na iPhonie są jednocześnie zaawansowane i opóźnione.
– Były plany, aby pojawiła się w sklepie Apple jeszcze w tym roku – mówi DGP jedna z osób znających projekt. Inny z naszych rozmówców twierdzi, że przesunięcie terminu na 2010 rok spowodowane jest opóźnieniami związanymi z pisaniem aplikacji.
– Uważnie obserwujemy rozwój platform mobilnych i nie wykluczamy ich wykorzystania w przyszłości do oferowania AutoMapy – mówi GP Janusz M. Kamiński, rzecznik AutoMapy.
Reklama
AutoMapa jest dostępna tylko w wersji na Windows Mobile. Jest jednym z najpopularniejszych programów do nawigacji satelitarnej w Polsce. Według danych, do jakich dotarliśmy, zainstalowana jest legalnie w ponad 450 tys. urządzeń, w tym w telefonach komórkowych. Z szacunków DGP wynika, że w Polsce używanych jest od 1,5 mln do 2 mln urządzeń do nawigacji satelitarnej.
Nawigację użytkownikom iPhone’ów oferują m.in. TomTom, Navigon, nDrive i NNG Global Services (program iGo My way). W najtańszych wersjach programy obejmujące Polskę kosztują odpowiednio 69,99 euro, 54,99 euro, 34,99 euro i 79,99 euro.
Firma badawcza iSupply ocenia, że w tym roku z nawigacji GPS będzie korzystało na świecie 2 mln użytkowników iPhone, a w 2013 roku około 28 mln.
Berg Insight, firma badawcza specjalizująca się w rynku nawigacji satelitarnej, twierdzi, że na świecie używanych jest obecnie ponad 150 mln urządzeń do nawigacji satelitarnej, w tym 28 mln telefonów komórkowych i 90 mln wyspecjalizowanych urządzeń do nawigacji (tzw. PND).
Berg szacuje, że w tym roku producenci sprzedadzą ponad 40 mln PND, a w 2010 roku ok. 45 mln. W dwóch następnych latach sprzedaż prognozowana jest na poziomie po ok. 50 mln sztuk. Po 2012 roku zacznie się spadek sprzedaży PND. Będą wypierane z rynku przez telefony komórkowe.
450 tys. osób używa w Polsce AutoMapy