Telefony komórkowe: Dostęp do internetu będzie coraz łatwiejszy.
Deloitte Touche Tomatsu (DTT) w opublikowanym wczoraj raporcie przedstawiła prognozy dla branży technologicznej, medialnej i telekomunikacyjnej.
Na rynku telekomunikacyjnym, zdaniem DTT, trwał będzie triumfalny pochód smartphone’ów (zaawansowane technologicznie telefony multimedialne), które coraz częściej stają się urządzeniami do przeglądania internetu.
Według autorów raportu, w tym roku może rozegrać się bitwa o przychody reklamowe z mobilnego przeglądania internetu. Te na razie nie są wysokie (1–2 mld dol.), ale wraz ze wzrostem liczby smartphone’ów będą rosły (w 2012 roku będzie to 7,2 mld dol.). DTT szacuje, że w 2011 roku liczba sprzedanych smartphone’ów sięgnie 400 mln sztuk i będzie wyższa niż sprzedaż komputerów.
Deloitte przewiduje boom telefonii internetowej (VoIP) z użyciem komórek. Sprzyjać będzie temu wzrost sprzedaży do ponad 200 mln sztuk telefonów wyposażonych w WiFi, czyli bezprzewodową technologię dostępu do internetu. W 2009 roku wartość rynku mobilnego VoIP wynosiła do 100 mln dol., a w ciągu trzech lat zwiększy się do 30 mld dol.