Ciężka praca czy lepsze geny. Skąd biorą sie nierówności w dochodach?

autor: Sylwia Radomska22.02.2020, 14:00
Zespół

Jak oddzielić wpływ uwarunkowań genetycznych od inwestycji w kapitał ludzki?źródło: ShutterStock

Problem rosnących nierówności dochodowych sprawia, że chcemy dogłębnie poznać przyczyny procesu. Jednym z najbardziej oczywistych „podejrzanych” jest nasze pochodzenie. Ale co konkretnie przekazują rodzice: geny czy kapitał społeczny? Co determinuje nasz sukces: wrodzone zdolności czy ciężka praca nad sobą?

Z badań wynika, że osoby pochodzące z majętnych oraz dobrze wykształconych rodzin częściej wybierają studia oraz mają większe szanse na ukończenie nauki niż te, których rodzice są biedniejsi i zakończyli edukację na liceum; np. w USA prawdopodobieństwo zdobycia dyplomu jest aż o 30 proc. wyższe wśród dzieci absolwentów niż w pierwszym pokoleniu studentów. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że zamożniejsi rodzice średnio dwukrotnie więcej inwestują w edukację potomstwa: bogatsi ok. 711 tys. dol., a przeciętnie zarabiający – ok. 348 tys. dol. (raport amerykańskiej firmy Personal Capital zajmującej się doradztwem finansowym). W praktyce różnice między dziećmi rodziców z wyższym wykształceniem i bez widać już na poziomie szkoły średniej – te pierwsze m.in. częściej wybierają zaawansowane kursy matematyczne, tym samym ułatwiając sobie drogę do studiów na kierunkach ścisłych. Co więcej, wyniki uczniów w wieku lat 16 wiele mówią o przyszłych zarobkach – Sang Lee (Toulouse School of Economics) oraz Ananth Seshadri (Uniwersytet Wisconsin w Madison) sugerują, że odpowiadają za ok. 70 proc. różnicy w pensjach.

Jak oddzielić wpływ uwarunkowań genetycznych od inwestycji w kapitał ludzki?


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (5)

 • IB(2020-02-28 10:54) Zgłoś naruszenie 20

  W Stanach to tam nie wiem ale w Polsce, wiadomo. Plecy. Nie u wszystkich ale w większości powodują nierówności w dochodach i w dostępie do dobrej pracy.

  Odpowiedz
 • aha(2020-02-23 11:48) Zgłoś naruszenie 82

  Szanowna p. redaktor - osiąganie dochodów to efekty: urodzenia w odpowiedniej rodzinie, trafienie w życiu na mądrych nauczycieli, umiejętność myślenia i korzystanie z tego co się dostało od natury, bliskich, w szkołach. Nie ma czegoś takiego jak nieroby z pokolenia na pokolenie. Jest pechowe urodzenie się w nieodpowiedzialnej rodzinie, a właśnie taką chcą wykształcić kolaboranci Watykanu. Polecam art. ONETU co zrobiono z Ymcą w RP, po 1989 i kto zarobił - to Polacy zrobili Polakom a prokuratury coś nie widać. Niech żyje święty 1000 letni okupant . Módl się i pracuj, nie podskakuj a szybciej spotkasz się najwyższym

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aaa(2020-02-22 23:16) Zgłoś naruszenie 80

  Czyli nieroby z pokolenia na pokolenie będą nierobami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane