statystyki

Ciężka praca czy lepsze geny. Skąd biorą sie nierówności w dochodach?

autor: Sylwia Radomska22.02.2020, 14:00
Zespół

Jak oddzielić wpływ uwarunkowań genetycznych od inwestycji w kapitał ludzki?źródło: ShutterStock

Problem rosnących nierówności dochodowych sprawia, że chcemy dogłębnie poznać przyczyny procesu. Jednym z najbardziej oczywistych „podejrzanych” jest nasze pochodzenie. Ale co konkretnie przekazują rodzice: geny czy kapitał społeczny? Co determinuje nasz sukces: wrodzone zdolności czy ciężka praca nad sobą?

Z badań wynika, że osoby pochodzące z majętnych oraz dobrze wykształconych rodzin częściej wybierają studia oraz mają większe szanse na ukończenie nauki niż te, których rodzice są biedniejsi i zakończyli edukację na liceum; np. w USA prawdopodobieństwo zdobycia dyplomu jest aż o 30 proc. wyższe wśród dzieci absolwentów niż w pierwszym pokoleniu studentów. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że zamożniejsi rodzice średnio dwukrotnie więcej inwestują w edukację potomstwa: bogatsi ok. 711 tys. dol., a przeciętnie zarabiający – ok. 348 tys. dol. (raport amerykańskiej firmy Personal Capital zajmującej się doradztwem finansowym). W praktyce różnice między dziećmi rodziców z wyższym wykształceniem i bez widać już na poziomie szkoły średniej – te pierwsze m.in. częściej wybierają zaawansowane kursy matematyczne, tym samym ułatwiając sobie drogę do studiów na kierunkach ścisłych. Co więcej, wyniki uczniów w wieku lat 16 wiele mówią o przyszłych zarobkach – Sang Lee (Toulouse School of Economics) oraz Ananth Seshadri (Uniwersytet Wisconsin w Madison) sugerują, że odpowiadają za ok. 70 proc. różnicy w pensjach.

Jak oddzielić wpływ uwarunkowań genetycznych od inwestycji w kapitał ludzki?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • aha(2020-02-23 11:48) Zgłoś naruszenie 82

  Szanowna p. redaktor - osiąganie dochodów to efekty: urodzenia w odpowiedniej rodzinie, trafienie w życiu na mądrych nauczycieli, umiejętność myślenia i korzystanie z tego co się dostało od natury, bliskich, w szkołach. Nie ma czegoś takiego jak nieroby z pokolenia na pokolenie. Jest pechowe urodzenie się w nieodpowiedzialnej rodzinie, a właśnie taką chcą wykształcić kolaboranci Watykanu. Polecam art. ONETU co zrobiono z Ymcą w RP, po 1989 i kto zarobił - to Polacy zrobili Polakom a prokuratury coś nie widać. Niech żyje święty 1000 letni okupant . Módl się i pracuj, nie podskakuj a szybciej spotkasz się najwyższym

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Aaa(2020-02-22 23:16) Zgłoś naruszenie 80

  Czyli nieroby z pokolenia na pokolenie będą nierobami.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IB(2020-02-28 10:54) Zgłoś naruszenie 20

  W Stanach to tam nie wiem ale w Polsce, wiadomo. Plecy. Nie u wszystkich ale w większości powodują nierówności w dochodach i w dostępie do dobrej pracy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane