statystyki

Samooczyszczenie wymagane dopiero po prawomocnej decyzji o zmowie przetargowej

autor: Sławomir Wikariak15.10.2019, 09:49; Aktualizacja: 15.10.2019, 09:49
Nieprawomocna decyzja stwierdzająca zmowę przetargową nie oznacza konieczności przejścia przez firmę procedury samooczyszczenia – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Nieprawomocna decyzja stwierdzająca zmowę przetargową nie oznacza konieczności przejścia przez firmę procedury samooczyszczenia – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.źródło: ShutterStock

Nieprawomocna decyzja stwierdzająca zmowę przetargową nie oznacza konieczności przejścia przez firmę procedury samooczyszczenia – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Wyrok zapadł w przetargu na wdrożenie systemu poboru opłat w komunikacji zbiorowej na Pomorzu. Jedno z konsorcjów ubiegających się o to zamówienie zaprotestowało przeciwko zaproszeniu do składania ofert (chodzi o przetarg ograniczony, a więc postępowanie dwuetapowe) konkurenta, który jego zdaniem nie spełnił warunków. Powołał się bowiem na zasoby podmiotu trzeciego, wobec którego – co przyznano w złożonych dokumentach – wydano decyzję stwierdzającą zawarcie porozumienia antykonkurencyjnego. W tej sytuacji albo nie można w ogóle skorzystać z jego zasobów, albo też wykonawca powinien zostać wezwany do przedłożenia dowodów potwierdzających, że przeszedł on procedurę samooczyszczenia.

Trzyosobowy skład orzekający KIO nie podzielił tej argumentacji. Zwrócił uwagę, że chociaż w formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) rzeczywiście zaznaczono rubrykę potwierdzającą zawarcie porozumień antykonkurencyjnych przez podmiot trzeci, to jednak z dalszej części tego dokumentu wynika, że decyzja w tej sprawie jest nieprawomocna (choć mimo tej nieprawomocności podmiot trzeci zadeklarował już podjęcie kroków zmierzających do samonaprawienia).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane