statystyki

SN: Liczy się cel, nie skutek zmowy cenowej. Nie ma znaczenia rynek i pozycja uczestników

autor: Szymon Cydzik09.12.2019, 17:00
Zdaniem strony powodowej, nie ma podstaw do uchylania wyroku sądu apelacyjnego. Wątpliwości co do rynku właściwego są uzasadnione, gdyż wobec swobody przepływu towarów w Unii ograniczenie go tylko do terytorium Polski może być błędne.

Zdaniem strony powodowej, nie ma podstaw do uchylania wyroku sądu apelacyjnego. Wątpliwości co do rynku właściwego są uzasadnione, gdyż wobec swobody przepływu towarów w Unii ograniczenie go tylko do terytorium Polski może być błędne.źródło: ShutterStock

W przypadku wertykalnego porozumienia ograniczającego konkurencję nie ma znaczenia określenie rynku i pozycji poszczególnych uczestników na nim– uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczy decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2014 r., w której ukarał on kwotą 45 tys. zł pewną firmę za uzgodnienie ze swoimi dystrybutorami cen sprzętu rowerowego. Było to porozumienie wertykalne (pionowe), czyli pomiędzy podmiotami na różnych poziomach łańcucha dostaw, a nie między równorzędnymi podmiotami w tej branży. Firma zaskarżyła tę decyzję do Sądu Okręgowego w Warszawie (sądu ochrony konkurencji i konsumentów). Ten uchylił decyzję, nie stwierdził jednak rażącego naruszenia prawa ani braku podstawy prawnej. Wskazał natomiast, że należy właściwie wskazać rynek, którego zmowa dotyczy, oraz zbadać także innych jej uczestników, nie tylko organizatora (którym był powód).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane