statystyki

KIO: Wykonawca jest zobowiązany podać cenę w sposób wskazany w specyfikacji przetargu

autor: Sławomir Wikariak15.07.2019, 08:44; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:45
Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.źródło: ShutterStock

Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Narodowy Bank Polski zorganizował przetarg na obsługę serwisową swej stałej wystawy Centrum Pieniądza. Chodziło zarówno o takie czynności jak malowanie pomieszczeń, jak i serwisowanie urządzeń multimedialnych czy dbanie o gabloty. Zamawiający w specyfikacji zażądał, żeby w punkcie pierwszym tabeli podać cenę za usługi serwisowe ekspozycji. W punktach od 2 do 200 wyszczególnił zaś konkretne czynności i prosił o podanie ich cen jednostkowych (np. obsługa i serwis interwencyjny projektora). W punkcie 201 należało zaś zsumować pozycje od 2 do 200. W najkorzystniejszej ofercie pozycja 1 była dokładnie taka sama jak 201. Zdaniem konkurencyjnego wykonawcy świadczyło to o niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Pkt 1 obejmował bowiem większy zakres niż pkt 201. W tym ostatnim nie ujęto m.in. odmalowania ścian wystawy czy też usług serwisowych niektórych rodzajów sprzętu. Dlatego też cena w pkt 1 musiała się różnić od tej podanej w pkt 201. Zdaniem odwołującej się firmy, NBP celowo prosił o wskazanie kwot jednostkowych dla wybranych usług, żeby móc odliczyć koszty obsługi urządzeń, które wycofa z eksploatacji.

Zwycięski wykonawca przedstawił wyjaśnienia, w których zapewnił, że wskazane przez niego ceny obejmują cały zakres zamówienia. Nie przekonało to jednak Krajowej Izby Odwoławczej. Podkreśliła ona, że wykonawcy byli zobowiązani podać cenę w sposób wskazany w specyfikacji. To zaś oznacza, że wskazane pozycje kosztorysu muszą się różnić. Nie ma możliwości, żeby usługi nie uwzględnione w pkt 2–200 zostały jednocześnie w jakiś sposób w nie wliczone.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane