statystyki

KIO: Wykonawca jest zobowiązany podać cenę w sposób wskazany w specyfikacji przetargu

autor: Sławomir Wikariak15.07.2019, 08:44; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:45
Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.źródło: ShutterStock

Cena w ofercie musi zostać zaprezentowana w sposób zgodny z wymaganiami przedstawionymi w specyfikacji. W przeciwnym razie ofertę należy odrzucić – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Narodowy Bank Polski zorganizował przetarg na obsługę serwisową swej stałej wystawy Centrum Pieniądza. Chodziło zarówno o takie czynności jak malowanie pomieszczeń, jak i serwisowanie urządzeń multimedialnych czy dbanie o gabloty. Zamawiający w specyfikacji zażądał, żeby w punkcie pierwszym tabeli podać cenę za usługi serwisowe ekspozycji. W punktach od 2 do 200 wyszczególnił zaś konkretne czynności i prosił o podanie ich cen jednostkowych (np. obsługa i serwis interwencyjny projektora). W punkcie 201 należało zaś zsumować pozycje od 2 do 200. W najkorzystniejszej ofercie pozycja 1 była dokładnie taka sama jak 201. Zdaniem konkurencyjnego wykonawcy świadczyło to o niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Pkt 1 obejmował bowiem większy zakres niż pkt 201. W tym ostatnim nie ujęto m.in. odmalowania ścian wystawy czy też usług serwisowych niektórych rodzajów sprzętu. Dlatego też cena w pkt 1 musiała się różnić od tej podanej w pkt 201. Zdaniem odwołującej się firmy, NBP celowo prosił o wskazanie kwot jednostkowych dla wybranych usług, żeby móc odliczyć koszty obsługi urządzeń, które wycofa z eksploatacji.

Zwycięski wykonawca przedstawił wyjaśnienia, w których zapewnił, że wskazane przez niego ceny obejmują cały zakres zamówienia. Nie przekonało to jednak Krajowej Izby Odwoławczej. Podkreśliła ona, że wykonawcy byli zobowiązani podać cenę w sposób wskazany w specyfikacji. To zaś oznacza, że wskazane pozycje kosztorysu muszą się różnić. Nie ma możliwości, żeby usługi nie uwzględnione w pkt 2–200 zostały jednocześnie w jakiś sposób w nie wliczone.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane