statystyki

Brak związania ofertą nie zawsze skutkuje odrzuceniem wykonawcy z przetargu

autor: Artur Wawryło15.10.2019, 11:32; Aktualizacja: 15.10.2019, 11:32
Wynika tak z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, która ma odmienne stanowisko w tej kwestii niż UZP. To dobra wiadomość dla firm, które nie chcą same przedłużać deklaracji.

Wynika tak z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, która ma odmienne stanowisko w tej kwestii niż UZP. To dobra wiadomość dla firm, które nie chcą same przedłużać deklaracji.źródło: ShutterStock

Wynika tak z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, która ma odmienne stanowisko w tej kwestii niż UZP. To dobra wiadomość dla firm, które nie chcą same przedłużać deklaracji.

Wyobraźmy sobie sytuację: dwaj przedsiębiorcy złożyli ofertę w przetargu, a czas trwania postępowania się przedłuża. Minął termin związania ofertą. Zamawiający nie wzywał do przedłużenia złożonych deklaracji związania z ofertą. W tej sytuacji przedsiębiorca Y przedłużył z własnej inicjatywy termin związania ofertą, z kolei przedsiębiorca X zupełnie o tym zapomniał. Zamawiający rozstrzygnął przetarg. Wygrał przedsiębiorca X. W tej sytuacji przedsiębiorca Y zaciera ręce: to on powinien być wygranym, bo oferta konkurenta z powodu braku związania ofertą nie była już ważna i podlega odrzuceniu. Okazuje się, że w myśl najnowszego orzecznictwa KIO wcale tak nie jest. I choć UZP ma odmienne zdanie – to ostatnie słowo należy do izby. Dlatego dziś przybliżmy jej najnowsze orzecznictwo dotyczące związania ofertą.

Na czym polega

Ustawa – Prawo zamówień publicznych wymaga od zamawiających określenia w SIWZ m.in. terminu związania ofertą przez wykonawców ubiegających się o zamówienia. Mówiąc w uproszczeniu, związanie ofertą oznacza, że wykonawca jest zobligowany w tym okresie zawrzeć umowę na warunkach, jakie zamieścił w swojej w ofercie. Zgodnie z art. 85 ust. 1 p.z.p. termin ten nie może być wyznaczony jako dłuższy niż 30, 60 lub 90 dni od daty składania ofert w postępowaniu (w zależności od wartości przedmiotu zamówienia). Ze związaniem ofertą ściśle związany jest obowiązek wpłacenia wadium. Ono zabezpiecza ofertę wykonawcy w terminie związania.

Praktyka pokazuje, że terminy te zamawiający określają w dokumentacjach przetargowych w wymiarze maksymalnym, na jakie pozwala ustawa. Pomimo to obserwując postępowania o zamówienie publiczne, można stwierdzić, że do rzadkości w rzeczywistości należą przypadki, kiedy wyznaczone okresy pozwalają na rozstrzygnięcie przetargów. Zazwyczaj konieczne jest wydłużenie terminu związania ofertami wykonawców, aby doprowadzić do zawarcia umowy – i to bywa, że wielokrotne. Przy czym obowiązujące przepisy przewidują zasadniczo dwie procedury przedłużenia związania ofertą przez wykonawcę: na wniosek zamawiającego i przez wykonawcę.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane