statystyki

Co wynika z tego, że Komisją, EBC i MFW będą rządziły kobiety

autor: Bartek Godusławski19.08.2019, 08:15; Aktualizacja: 19.08.2019, 08:23
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kobiety zarabiają mniej, mniej powierza się im kierowniczych stanowisk i miejsc na listach wyborczych. W biznesie i polityce wciąż traktuje się je stereotypowo. Dużo się mówi o zmianie podejścia. Zasypywaniu luki płacowej. Stosuje się parytety, ale niewiele to zmienia. Pew Research Center od lat publikuje raport pod tytułem „Kobiety i przywództwo”.

Badanie przeprowadzane jest w Stanach Zjednoczonych. Ubiegłoroczna edycja ukazała się dwa lata po tym, jak Hillary Clinton uzyskała nominację demokratów na prezydenta USA i przy rekordowej liczbie kobiet kandydujących w 201 8 r . do Kongresu. Tradycyjnie już więcej Amerykanów twierdzi, że chciałoby zobaczyć więcej kobiet na najwyższych stanowiskach w polityce i korporacjach. Nie zaskakuje to, że większość jest przekonana, że to mężczyźni kroczą łatwiejszą ścieżką kariery, a panie muszą się mozolnie wspinać i na każdym kroku udowadniać, że są wartościowymi pracownikami. Zero zdziwienia niesie też to, że amerykańskie społeczeństwo jest sceptycznie nastawione do tezy o możliwości osiągnięcia parytetu płci w polityce i biznesie. To samo słychać od lat i niewiele się w tym obszarze zmienia.

Z ankiety przeprowadzonej przez PRC wynika, że siedem na dziesięć kobiet uważa, że za mało z nich jest liderami politycznymi i zajmuje kierownicze stanowiska w korporacjach. W przypadku mężczyzn tylko połowa uważa tak samo i to panowie dostrzegają mniej barier strukturalnych i nierówności w podejściu do kobiet w świecie polityczno-biznesowym.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane