statystyki

Co wynika z tego, że Komisją, EBC i MFW będą rządziły kobiety

autor: Bartek Godusławski19.08.2019, 08:15; Aktualizacja: 19.08.2019, 08:23
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kobiety zarabiają mniej, mniej powierza się im kierowniczych stanowisk i miejsc na listach wyborczych. W biznesie i polityce wciąż traktuje się je stereotypowo. Dużo się mówi o zmianie podejścia. Zasypywaniu luki płacowej. Stosuje się parytety, ale niewiele to zmienia. Pew Research Center od lat publikuje raport pod tytułem „Kobiety i przywództwo”.

Badanie przeprowadzane jest w Stanach Zjednoczonych. Ubiegłoroczna edycja ukazała się dwa lata po tym, jak Hillary Clinton uzyskała nominację demokratów na prezydenta USA i przy rekordowej liczbie kobiet kandydujących w 201 8 r . do Kongresu. Tradycyjnie już więcej Amerykanów twierdzi, że chciałoby zobaczyć więcej kobiet na najwyższych stanowiskach w polityce i korporacjach. Nie zaskakuje to, że większość jest przekonana, że to mężczyźni kroczą łatwiejszą ścieżką kariery, a panie muszą się mozolnie wspinać i na każdym kroku udowadniać, że są wartościowymi pracownikami. Zero zdziwienia niesie też to, że amerykańskie społeczeństwo jest sceptycznie nastawione do tezy o możliwości osiągnięcia parytetu płci w polityce i biznesie. To samo słychać od lat i niewiele się w tym obszarze zmienia.

Z ankiety przeprowadzonej przez PRC wynika, że siedem na dziesięć kobiet uważa, że za mało z nich jest liderami politycznymi i zajmuje kierownicze stanowiska w korporacjach. W przypadku mężczyzn tylko połowa uważa tak samo i to panowie dostrzegają mniej barier strukturalnych i nierówności w podejściu do kobiet w świecie polityczno-biznesowym.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane