statystyki

Strefa euro słabnie zbyt szybko. EBC znów musi ożywiać gospodarkę

autor: Rafał Hirsch11.03.2019, 08:13; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:13
Europejski Bank Centralny, ogłaszając swoje najnowsze decyzje, zdecydował się też na zasadniczą zmianę prognoz gospodarczych. PKB strefy euro ma w tym roku rosnąć tylko o 1,1 proc. Jeszcze w grudniu bank twierdził, że tempo wzrostu w 2019 r. sięgnie 1,7 proc.

Europejski Bank Centralny, ogłaszając swoje najnowsze decyzje, zdecydował się też na zasadniczą zmianę prognoz gospodarczych. PKB strefy euro ma w tym roku rosnąć tylko o 1,1 proc. Jeszcze w grudniu bank twierdził, że tempo wzrostu w 2019 r. sięgnie 1,7 proc.źródło: ShutterStock

W ciągu pierwszych miesięcy 2019 r. stało się jasne, że strefa euro słabnie zbyt szybko, aby pozbawić ją wielkiej stymulacji monetarnej.

źródło: DGP

Lepszego dowodu na to, że gospodarka strefy euro znów wpadła w poważne tarapaty, w tym roku nie mieliśmy. Europejski Bank Centralny, który swoimi działaniami przez kilka ostatnich lat wyciągał strefę najpierw z ostatniej recesji, a potem z porecesyjnego marazmu, dał wyraźny sygnał, że zasadniczo zmienia plany i znów zamierza poświęcić się stawianiu osłabionej gospodarki na nogi. Zmiana dokonuje się w zaledwie trzy miesiące po tym, jak EBC zakończył skup obligacji w strefie euro.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • czytelnik(2019-03-11 09:24) Zgłoś naruszenie 11

    i co na to zwolennicy strefy euro w POlsce

    Odpowiedz
  • sorry(2019-03-11 18:36) Zgłoś naruszenie 10

    Nazywanie jednego z największych złodziejstw w dziejach ludzkości, symulacją monetarną, to tylko możliwe we współczesnym świecie. Taka sama symulacja w USA zniszczyła klasę średnią a w Japonii pozbawiła społeczeństwo olbrzymich oszczędności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane