statystyki

Odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy: Nieważny rodzaj kontraktu, liczy się jego skutek

autor: Sławomir Wikariak30.07.2019, 09:06; Aktualizacja: 30.07.2019, 09:06
Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.

Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.źródło: ShutterStock

Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.

Liczy się ostateczny efekt. Jeśli wykonane prace pozostają w ścisłym związku z obiektem budowlanym, to wynikająca z art. 647 1 kodeksu cywilnego solidarna odpowiedzialność inwestora jak najbardziej znajdzie zastosowanie – uznał Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku, którego uzasadnienie zostało niedawno opublikowane.

Sprawa dotyczyła budowy jednego z odcinków autostrady A1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę z konsorcjum, w skład którego wchodziły trzy firmy. To z kolei zatrudniało podwykonawców. Jednym z nich było przedsiębiorstwo, któremu zlecono wykonanie balustrad na przepustach i schodach czy blachy osłonowej schodów.

Umowę zawarła jedna ze spółek wchodzących w skład konsorcjum. Popadła ona w tarapaty finansowe i nie zapłaciła podwykonawcy. Ten zwrócił się do GDDKiA, powołując się na jego solidarną odpowiedzialność. Inwestor uwzględnił roszczenie na podstawie art. 647 1 k.c. W sumie ok. 233 tys. zł. Była to zresztą tylko jedna z wielu wypłat dla podwykonawców. W sumie GDDKiA z tytułu solidarnej odpowiedzialności wypłaciła prawie 23 mln zł. Teraz próbuje odzyskać te pieniądze, występując przed sądami z roszczeniami regresowymi.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane