statystyki

Odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy: Nieważny rodzaj kontraktu, liczy się jego skutek

autor: Sławomir Wikariak30.07.2019, 09:06; Aktualizacja: 30.07.2019, 09:06
Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.

Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.źródło: ShutterStock

Inwestor odpowiada wobec podwykonawcy nie tylko wtedy, gdy z tym ostatnim zawarto umowę nazwaną „o roboty budowlane”. Może to być również umowa o dzieło.

Liczy się ostateczny efekt. Jeśli wykonane prace pozostają w ścisłym związku z obiektem budowlanym, to wynikająca z art. 647 1 kodeksu cywilnego solidarna odpowiedzialność inwestora jak najbardziej znajdzie zastosowanie – uznał Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku, którego uzasadnienie zostało niedawno opublikowane.

Sprawa dotyczyła budowy jednego z odcinków autostrady A1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła umowę z konsorcjum, w skład którego wchodziły trzy firmy. To z kolei zatrudniało podwykonawców. Jednym z nich było przedsiębiorstwo, któremu zlecono wykonanie balustrad na przepustach i schodach czy blachy osłonowej schodów.

Umowę zawarła jedna ze spółek wchodzących w skład konsorcjum. Popadła ona w tarapaty finansowe i nie zapłaciła podwykonawcy. Ten zwrócił się do GDDKiA, powołując się na jego solidarną odpowiedzialność. Inwestor uwzględnił roszczenie na podstawie art. 647 1 k.c. W sumie ok. 233 tys. zł. Była to zresztą tylko jedna z wielu wypłat dla podwykonawców. W sumie GDDKiA z tytułu solidarnej odpowiedzialności wypłaciła prawie 23 mln zł. Teraz próbuje odzyskać te pieniądze, występując przed sądami z roszczeniami regresowymi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane