statystyki

Wódka mniej słodka, a leżakowanie pod urzędową kontrolą

autor: Patryk Kalinowski09.07.2019, 09:35; Aktualizacja: 09.07.2019, 09:36
Nowe unijne rozporządzenie dotyczące napojów spirytusowych wprowadzi m.in. zmiany w ich definicjach oraz limity zawartości cukru. Dla producentów i importerów oznacza to konieczność korekty receptur i etykiet. Ze zmianami powinni się zapoznać również handlowcy.

Nowe unijne rozporządzenie dotyczące napojów spirytusowych wprowadzi m.in. zmiany w ich definicjach oraz limity zawartości cukru. Dla producentów i importerów oznacza to konieczność korekty receptur i etykiet. Ze zmianami powinni się zapoznać również handlowcy.źródło: ShutterStock

Nowe unijne rozporządzenie dotyczące napojów spirytusowych wprowadzi m.in. zmiany w ich definicjach oraz limity zawartości cukru. Dla producentów i importerów oznacza to konieczność korekty receptur i etykiet. Ze zmianami powinni się zapoznać również handlowcy.

Za niespełna dwa lata, od 25 maja 2021 r., zacznie być stosowane nowe unijne rozporządzenie 2019/787 dotyczące znakowania napojów spirytusowych. Z związku z tym, że nowa regulacja uchyli dotychczasowe rozporządzenie nr 110/2008 w tej sprawie, producenci, dystrybutorzy, importerzy, a także eksporterzy napojów spirytusowych powinni już teraz przygotować się na nowości i wyzwania, które na nich czekają. W wielu wypadkach oznaczają one m.in. konieczność przygotowania nowych etykiet oraz korektę składu produktów. Co więcej, zmiany mogą czekać również producentów wyrobów spożywczych zawierających napoje spirytusowe.

Od uchwalenia rozporządzenia nr 110/2008 upłynęło dziesięć lat. Głównym celem nowelizacji było m.in. uwzględnienie najnowszych doświadczeń, innowacji technologicznych oraz zmian oczekiwań konsumentów.

Czysta bez barwników

Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę w szczególności na zmiany w załączniku określającym kategorie napojów spirytusowych. Poza zmianami tłumaczeniowymi dokonano modyfikacji definicji niektórych napojów spirytusowych. Polskich producentów powinny szczególnie żywo zainteresować zmiany dotyczące wódki i wódki smakowej.

Odnośnie do wódki wprost w definicji (zawartej w załączniku nr 1) stwierdzono, że nie może być ona barwiona (co tak naprawdę wynikało już z poprzedniego rozporządzenia, ale obecna regulacja jest w tym zakresie bardziej czytelna).


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane