statystyki

E-przetargi: Rozbieżność zdań w sprawie formy wadium

autor: Sławomir Wikariak28.05.2019, 06:23; Aktualizacja: 28.05.2019, 06:33
Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach.

Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach.źródło: ShutterStock

Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach. Nie zaskarży go jednak ze względu na stan faktyczny w tej konkretnej sprawie.

Chodzi o nasz artykuł z ubiegłego tygodnia, w którym przybliżyliśmy precedensowe rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące formy wnoszenia wadium w przetargach elektronicznych. Poszerzony skład orzekający uznał w nim, że gwarancja ubezpieczeniowa może być dostarczona na piśmie, a więc nie musi być składana przez internet w formie elektronicznej.

„Skład orzekający zwrócił uwagę, że dokument potwierdzający wniesienie wadium został zamawiającemu doręczony w przeddzień upływu terminu składania ofert, a jego treść nie była przedmiotem sporu. W związku z powyższym niewątpliwie oferta została zabezpieczona w jednej z form przewidzianych przepisami p.z.p., a sam zamawiający, na podstawie posiadanego dokumentu, był uprawniony do żądania od gwaranta kwoty z niej wynikającej, w razie ziszczenia się jednej z przesłanek stanowiących podstawę skorzystania z tego zabezpieczenia” – napisano w uzasadnieniu wyroku z 14 marca 2019 r. (sygn. akt KIO 338/19).


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane