statystyki

E-przetargi: Rozbieżność zdań w sprawie formy wadium

autor: Sławomir Wikariak28.05.2019, 06:23; Aktualizacja: 28.05.2019, 06:33
Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach.

Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach.źródło: ShutterStock

Urząd Zamówień Publicznych nie zgadza się z opisanym przez DGP wyrokiem dopuszczającym możliwość składania gwarancji wadialnej na piśmie w e-przetargach. Nie zaskarży go jednak ze względu na stan faktyczny w tej konkretnej sprawie.

Chodzi o nasz artykuł z ubiegłego tygodnia, w którym przybliżyliśmy precedensowe rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące formy wnoszenia wadium w przetargach elektronicznych. Poszerzony skład orzekający uznał w nim, że gwarancja ubezpieczeniowa może być dostarczona na piśmie, a więc nie musi być składana przez internet w formie elektronicznej.

„Skład orzekający zwrócił uwagę, że dokument potwierdzający wniesienie wadium został zamawiającemu doręczony w przeddzień upływu terminu składania ofert, a jego treść nie była przedmiotem sporu. W związku z powyższym niewątpliwie oferta została zabezpieczona w jednej z form przewidzianych przepisami p.z.p., a sam zamawiający, na podstawie posiadanego dokumentu, był uprawniony do żądania od gwaranta kwoty z niej wynikającej, w razie ziszczenia się jednej z przesłanek stanowiących podstawę skorzystania z tego zabezpieczenia” – napisano w uzasadnieniu wyroku z 14 marca 2019 r. (sygn. akt KIO 338/19).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane