statystyki

Wyprowadzenie środków z rachunku obciąża co do zasady bank

autor: Patryk Słowik15.01.2019, 18:00
Dokonanie wypłaty na rzecz innych osób stanowi bowiem nienależytą realizację umowy.

Dokonanie wypłaty na rzecz innych osób stanowi bowiem nienależytą realizację umowy.źródło: ShutterStock

Skoro bank w umowie zapewnił posiadacza rachunku, że na każde wezwanie wypłaci zgromadzone przez niego środki, musi tak uczynić nawet wówczas, gdy pieniądze zniknęły wskutek nieautoryzowanej transakcji.

Dokonanie wypłaty na rzecz innych osób stanowi bowiem nienależytą realizację umowy. I co prawda uwolnienie się od odpowiedzialności przez bank jest możliwe, ale korporacja musi wykazać winę posiadacza rachunku, a nie zarzucać mu w niesprecyzowany sposób rażące niedbalstwo. Stwierdził tak Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu do niedawno opublikowanego wyroku.

Sprawa dotyczyła fraudu na 129 tys. zł. Oszuści wyprowadzili pieniądze dzięki zmianie numeru telefonu komórkowego powódki w systemie bankowym. Aby jednak to uczynić – przy wsparciu niczego nieświadomej konsultantki – musieli znać identyfikator użytkowania, hasło do serwisu internetowego, telekod oraz dane osobowe powódki w postaci jej numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki, imienia ojca i miejsca urodzenia.

Posiadaczka rachunku zażądała od banku zwrotu środków. Bank odmówił, argumentując, że kobieta nie dochowała wskazanych w umowie wymogów bezpieczeństwa. Sprawa trafiła więc do sądu. Zarówno sąd okręgowy, jak i apelacyjny przyznały rację powódce.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane