statystyki

Nabywca udziałów musi powiadomić o tym fakcie spółkę

autor: Kt15.01.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:11
Obowiązek zawiadomienia spółki o nabyciu udziałów i przedstawienia stosownego dowodu spoczywa na nabywcy, który zamierza wykonywać prawa udziałowe.

Obowiązek zawiadomienia spółki o nabyciu udziałów i przedstawienia stosownego dowodu spoczywa na nabywcy, który zamierza wykonywać prawa udziałowe.źródło: ShutterStock

O zmianie własności udziałów należy zawiadomić spółkę z o.o. Do zawiadomienia trzeba załączyć dowód przejścia na inną osobę np. udziałów lub ich części. Takim dowodem może być umowa sprzedaży. Kto musi dostarczyć spółce takie zawiadomienie?

Obowiązek zawiadomienia spółki o nabyciu udziałów i przedstawienia stosownego dowodu spoczywa na nabywcy, który zamierza wykonywać prawa udziałowe. Spółka następnie wpisuje nabywcę do księgi udziałów, którą prowadzi zarząd. Po każdym wpisaniu zmiany zarząd składa sądowi rejestrowemu aktualną listę wspólników. Zwrócono na to uwagę w postanowieniu Sądu Najwyższego z 29 września 2017 r. (sygn. akt V CSK 17/17). Zatem brak zawiadomienia spółki może skutkować tym, że dane ujawnione w księdze udziałów lub rejestrze przedsiębiorców KRS będą nieaktualne.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane