statystyki

Firma doniosła na konkurenta, a sama była z nim w zmowie

autor: Piotr Szymaniak15.01.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:17
biznes, firma, praca

Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów wykrył zmowę przewoźników autobusowychźródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów wykrył zmowę przewoźników autobusowych, którzy podzielili między siebie lokalny rynek. W wyniku decyzji prezesa urzędu PKS w Pile będzie musiał zapłacić karę w wysokości 95 tys. zł.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po zawiadomieniu innego przewoźnika, firmy Rafbus, która zarzuciła PKS-owi wykorzystywanie pozycji dominującej na lokalnym rynku przewozów pasażerskich. Ostatecznie zarzuty zostały uznane za bezpodstawne. Za to okazało się, że PKS podzielił rynek właśnie do spółki z Rafbusem.

Na części linii objętej zawiadomieniem przewoźnicy najpierw konkurowali, przez co obniżali ceny biletów. Jednak od pewnego momentu zmienili przebieg swoich tras, a opłaty za przejazdy podnieśli. Kiedy urzędnicy nabrali podejrzeń, że pomiędzy podmiotami mogło dojść do nielegalnych ustaleń, właściciel Rafbusa zdobył się na szczerość.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane