statystyki

Prosta spółka akcyjna na szybkiej scieżce do uchwalenia

autor: Patryk Słowik08.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 08.01.2019, 08:19
14 tys. prostych spółek akcyjnych rocznie ma docelowo powstawać.

14 tys. prostych spółek akcyjnych rocznie ma docelowo powstawać.źródło: ShutterStock

Jeszcze w styczniu 2019 r. projekt trafi na posiedzenie rządu. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od marca 2020 r. możliwe będzie założenie prostej spółki akcyjnej.

Co ważne, jak zapewnia DGP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, resort sprawiedliwości popiera przygotowaną przez MPiT nowelizację kodeksu spółek handlowych. To o tyle istotne, że jeszcze kilka miesięcy temu Zbigniew Ziobro podkreślał, że Jadwiga Emilewicz nie powinna zajmować się tworzeniem prawa dla spółek.

Postulaty start-upów

Prosta spółka akcyjna ma być trzecim typem spółki kapitałowej. W pewnym sensie – pomostem między już istniejącymi spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a wymagającą solidnego majątku spółką akcyjną.

– Prosta spółka akcyjna to odpowiedź na postulaty środowisk startupowych, które wskazywały szereg problemów ograniczających ich rozwój, m.in. trudności w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, pozyskiwaniu kapitału czy likwidacji spółki w razie niepowodzenia – wskazuje Mariusz Haładyj. I dodaje, że choć dziś aż 71 proc. założycieli start-upów wybiera spółkę z o.o., to robią to bardziej z musu niż chęci.

Ważne Odpowiedzialność za długi będzie taka sama jak teraz w spółkach z o.o.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kazek(2019-01-13 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak podnoszą podatki czy nakładają nowe obowiązki na przedsiębiorców to obowiązuje po 14 dniach. Jak PSA to od 2020 śmiech na sali

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane