Nie spełnił się czarny sen byłego szefa KNF

autor: Bartek Godusławski06.12.2018, 07:44; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:22
Prawo, którego przywrócenia chciała KNF, funkcjonowało u nas w latach 1997–2016. Zniknęło, gdy wdrożyliśmy unijne przepisy o resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji banków.

Prawo, którego przywrócenia chciała KNF, funkcjonowało u nas w latach 1997–2016. Zniknęło, gdy wdrożyliśmy unijne przepisy o resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji banków.źródło: ShutterStock

Marek Chrzanowski uważał, że mały bank spółdzielczy może upaść, więc potrzebne są narzędzia , które pozwolą na jego przymusowe przejęcie. Podmiot przetrwał, ale instrumenty i tak się przydadzą.

W połowie drogi pomiędzy Radomskiem a Częstochową, jadąc drogą krajową numer 91, trafimy do Kłomnic. Wieś, jakich w Polsce wiele. W ostatnich tygodniach zyskała jednak na popularności za sprawą afery, jaka wybuchła wokół byłego już przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. W Kłomnicach mieści się mały bank spółdzielczy, którego historia i problemy stały się w oczach Marka Ch. pretekstem do przywrócenia przepisów pozwalających na przejmowanie banków bez ich zgody. Tę musiałaby wyrazić jedynie instytucja przejmująca. I taki los miał spotkać właśnie kłomnicki bank spółdzielczy.

– „W stosunku do każdego z 4–5 podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji (...), organ nadzoru prowadzi intensywne działania mające na celu ich połączenie z silniejszymi i lepiej zarządzanymi bankami spółdzielczymi. (...) Urząd Komisji Nadzoru Finansowego jest w stanie zapobiec materializacji najbardziej niekorzystnych scenariuszy w tych bankach, oprócz jednego przypadku – Banku Spółdzielczego w Kłomnicach. Tu uchwała przedstawicieli o połączeniu z innym bankiem spółdzielczym została zaskarżona do sądu przez jednego z udziałowców. W tej sytuacji (...), ze względu na konieczność rozpatrzenia skargi przez niezależny sąd, organ nadzoru nie jest w stanie zagwarantować sprawnego przeprowadzenia procesu łączenia banków” – napisał 26 października br. Marek Ch. do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Pismo znamy dzięki temu, że parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej weszli z kontrolą poselską do resortu finansów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane