statystyki

Afera KNF: Co zrobić z bankiem, który wpada w kłopoty? Zagraj w plan Zdzisława [SCHEMAT]

autor: Łukasz Wilkowicz01.12.2018, 19:00
Zdzisław Sokal

Zdzisław Sokalźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Schemat postępowania ze słabymi bankami jest skomplikowany? Oto wersja uproszczona aż do bólu.

C o się robi z bankami, które popadają w kłopoty? To pytanie nabrało ostatnio znaczenia nie tyle w związku z nagromadzeniem problemów w systemie bankowym (z taką sytuacją nie ma my do czynienia), ile z aferą byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch. To on w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, właścicielem dwóch krajowych banków, opowiadał o planie Zdzisława, czyli o potencjalnym przejęciu za złotówkę jednej z instytucji należących do biznesmena. W związku z nagraną rozmową kontrowersje wzbudziła też poprawka wprowadzona do ustawy o wzmocnieniu nadzoru finansowego (posłowie zaakceptowali ją też w nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym), która pozwala KNF na decydowanie o przejęciu słabego banku przez mocniejszego konkurenta .

Sposób postępowania z bankami zdradzającymi oznaki słabości – gdy np. wykazują stratę w sprawozdaniu finansowym – jest dość skomplikowany. Zostało to uregulowane w co najmniej trzech ustawach: prawo bankowe, o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i przymusowej restrukturyzacji banków.

PPK – plan Zdzisława


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • Mecenas(2018-12-01 21:39) Zgłoś naruszenie 151

  Sądzę, że czytelników bardziej by interesowało, co robić jak bank wpędził w kłopoty potencjalnych "klientów". Polisolokaty, obligacje GETBECKOWE itp.

  Odpowiedz
 • Segregator(2018-12-02 10:21) Zgłoś naruszenie 60

  Najpierw sprawdza sie ile pieniędzy wyszlamował z takiego banku, jego właściciel, następnie zamyka się go kryminału i trzyma aż nie odda wszystkiego, klientom i państwu, w takiej kolejności! Tak powinno postąpić poważne państwo, jeśli jego organy nadzorcze zawiodły w fazie funkcjonowania tego banku. Oczywiście należałoby urzędników takich organów pozamykać razem ze złodziejskim właścicielem. Ale tak sie niestanie w bantustanie, w którym arcyoszuści są nietykalni bo tzw państwo nie istnieje a usłuzne media ćwierkają z jednego słusznego klucza wypisując łgarskie brednie. Tak wyglada obraz kompradorskiej dup.okracji za zniewolonych narodów.

  Odpowiedz
 • Lusia(2018-12-02 05:29) Zgłoś naruszenie 29

  Ja myślę, że jak powisimy Ryżego Matoła i Grzesia Szetynę, a ich ścierwo wrzucimy do ********** szamba, to ustaną wszelkie problemy w Polsce.

  Odpowiedz
 • Owca(2018-12-02 08:55) Zgłoś naruszenie 22

  Lusia dospij chociaz do godz 8-ej,przemysl sprawe bo umysl Ci sie rozjasni i dopiero zabieraj sie za pisanie.

  Odpowiedz
 • vutru(2018-12-02 12:55) Zgłoś naruszenie 12

  Państwo powinno dbać tylko o państwowe banki a nie o banki UBeków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane