statystyki

Ryzyko wymuszonych fuzji

10.12.2018, 10:00; Aktualizacja: 10.12.2018, 10:39
W Polsce działa 550 BS. Większość należała dotąd do dwóch istniejących zrzeszeń: Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku.

W Polsce działa 550 BS. Większość należała dotąd do dwóch istniejących zrzeszeń: Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku.źródło: ShutterStock

30 banków zagrożonych zastosowaniem przez KNF decyzji o połączeniu z innym podmiotem. Nowa kompetencja nadzoru to skutek niedawnego wprowadzenia przez Sejm zmian w ustawie – Prawo bankowe.

Posłowie dali KNF możliwość decydowania o tym, że bank, który nie spełnia określonych w przepisach wymogów, ma być połączony z wybranym przez nadzór konkurentem. Nowelizacja budziła kontrowersje. Nowy przepis wprowadzono bowiem dwa razy: przy okazji zmian w ustawach o nadzorze finansowym oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Kilka dni po sejmowych głosowaniach wybuchł skandal, w wyniku którego do dymisji podał się poprzedni szef nadzoru Marek Ch. Część obserwatorów uznała, że zmiany w przepisach to część planu, który ma doprowadzić do przejęcia „za złotówkę” jednego z banków Leszka Czarneckiego, biznesmena, za sprawą którego rozpoczęła się afera KNF. Najbliżej zastosowania nowych przepisów jest jednak grupa banków spółdzielczych.

Chodzi o BS, które chcą utworzyć nowe zrzeszenie wokół Polskiego Banku Apeksowego.

Zgodnie z przepisami banki spółdzielcze – często niewielkie instytucje o ograniczonym obszarze działania – mogą funkcjonować, jeśli spełniają jeden z dwóch warunków: posiadają kapitał w wysokości co najmniej 5 mln euro albo należą do gwarantującego stabilność zrzeszenia lub systemu ochrony instytucjonalnej (określanego też jako IPS).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane