statystyki

Zagadkowi mali i średni przedsiębiorcy

autor: Marek Chądzyński22.11.2018, 07:27; Aktualizacja: 22.11.2018, 07:39
Nakłady inwestycyjne w tych firmach poniesione w ciągu dziewięciu miesięcy były o 12,4 proc. wyższe niż przed rokiem.

Nakłady inwestycyjne w tych firmach poniesione w ciągu dziewięciu miesięcy były o 12,4 proc. wyższe niż przed rokiem.źródło: ShutterStock

Wydatki na nowe projekty w największych firmach i samorządach rosną. Ale to za mało, by świętować inwestycyjny boom.

Od ubiegłego tygodnia, kiedy to GUS poinformował o zaskakującym 5,1-proc. wzroście gospodarczym w III kwartale, ekonomiści spekulują, co mogło być przyczyną tej pozytywnej niespodzianki. Posiłkują się kolejnymi informacjami z gospodarki.

Jeszcze we wtorek Ministerstwo Finansów opublikowało dane o wykonaniu budżetu w samorządach. Wynika z nich, że po trzech kwartałach wydatki na inwestycje JST przekroczyły 25 mld zł i były wyższe o niemal 80 proc. w porównaniu do stanu sprzed roku. W samym III kwartale wyniosły prawie 13,9 mld zł, czyli o ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wczoraj eksperci dostali kolejną porcję informacji do analizowania, tym razem o wynikach dużych przedsiębiorstw po trzech kwartałach. Pierwsze spostrzeżenie: nakłady inwestycyjne w tych firmach poniesione w ciągu dziewięciu miesięcy były o 12,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Ekonomiści mBanku na tej podstawie policzyli dynamikę dla samego III kwartału – i wyszło im, że wyniosła ona 13,6 proc., podobnie jak kwartał wcześniej.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane